زیر گرفتن عمدی و قتل یک کولبر توسط نیروهای هنگ مرزی

کانون-حقوق-بشر-ایران---زیر-گرفتن-عمدی-و-قتل-یک-کولبر-توسط-نیروهای-هنگ-مرزی

کانون-حقوق-بشر-ایران---زیر-گرفتن-عمدی-و-قتل-یک-کولبر-توسط-نیروهای-هنگ-مرزی

نیروهای هنگ مرزی به صورت عمدی سوار بر خودرو، این کولبر را روی زمین انداخته و توسط لاستیک‌های عقب خودرو زیر می‌گیرند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران یک کولبر ۳۶ ساله که توسط خودروی هنگ مرزی زیر گرفته شده بود، به دلیل شدت جراحات فوت کرد. این کولبر اهل بانه، محمد لطیف احمد‌پور نام داشت. وی روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۲ هنگام بازگشت از مرز توسط خودروی هنگ مرزی بانه به صورت عمدی زیر گرفته شد. این کولبر، بدلیل شدت جراحات در بیمارستان شفای سقز بستری شد. اما تلاش‌های پزشکان و کادر درمان مثمر ثمر واقع نشد و وی روز یک‌شنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ فوت کرد.

قتل عمدی کولبر محمد لطیف احمدپور توسط نیروهای هنگ مرزی

روز پنجشنبه ۳۱ فروردین، نیروهای هنگ مرزی مانع تردد کـولبران شدند. محمد لطیف احمدپور، به همراه تعدادی از کـولبران به سمت شهر حرکت می‌کنند. اما هنگام عبور خودروی نیروهای هنگ مرزی بانه از کنار دسته کـولبران پیاده، یکی از نیروهای هنگ مرزی دستش را به پشت گردن محمد لطیف احمدپور انداخته و پس از چندین متر کشیدن بروی جاده تعادل او را بهم زده و توسط لاستیک‌های عقب خودرو زیر گرفته می‌شود. گردن و شانه‌های محمد لطیف احمدپور در اثر زیر گرفتن عمدی با خودرو، شکسته و وی پس از ۴ روز بستری در بیمارستان جانسپرد.

به گفته منابع محلی جسد کـولبر به قتل رسیده در بیمارستان شفا به گروگان گرفته شده است. کمال خدری فرماندار بانه خانواده وی را تهدید کرده که جسد را بایستی نیمه شب و بدون حضور مردم به خاک بسپارند.

محمد لطیف احمد‌پور ۳۶ ساله اهل بانه و پدر یک فرزند بود.

غارت ثروت‌های عمومی توسط سران حکومت علت اصلی کـولبری

علت اصلی کولبری را باید در عملکرد سران حکومت در ۴۴ سال گذشته جستجو کرد. عدم گسترش صنایع، افزایش بیکاری، تورم افسارگسیخته، چاره‌ای جز کولبری برای افراد این منطقه نگذاشته است. دیکتاتوری حاکم مردم را بین دوراهی مرگ در حین کولبری و یا گرسنگی مخیر کرده است. کـولبران، انسان‌های زحمتکشی هستند که غم نان دیگران دارند و جان خود را در این مسیر گذاشته‌اند. بخوبی مشخص است، تنها با نابودی این نظام فاسد است که می‌توان انتظار بهبود شرایط زندگی و آینده روشن برای مردم و بخصوص کولبران را داشته باشیم.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل