رکورد شکنی بی‌سابقه در گرانی گوشت قرمز

کانون حقوق بشر ایران - رکورد شکنی بی‌سابقه در گرانی گوشت قرمز

کانون حقوق بشر ایران - رکورد شکنی بی‌سابقه در گرانی گوشت قرمز

بدلیل گرانی گوشت قرمز میزان مصرف آن از ۵۷ کیلو گرم در سال برای هر خانواده ایرانی در سال ۸۴ به ۳ کیلوگرم در سال ۱۴۰۱ رسیده است

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، در روزهای گذشته مردم شاهد افزایش یک‌باره قیمت انواع گوشت قرمز، ماهی و مرغ بوده‌اند. این در حالی است که وعده‌های مقام‌های دولتی برای کاهش قیمت‌ها تا کنون به جایی نرسیده است. براساس گزارش‌های منتشره قیمت هر کیلو گوشت قرمز در بازار تهران به بالای ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. در برخی از سایت‌های عرضه کننده مواد پروتئینی قیمت گوشت قرمز تا ۷۵۰ هزار تومان نیز اعلام شده است. با توجه به افزایش نرخ دلار، نرخ خوراک دام نیز افزایش چشمگیری داشته است. بهمین دلیل، قیمت دام زنده از هر کیلو ۹۰ هزار تومان به ۱۶۰ هزار تومان رسیده است.

مقامات دولتی مانند همیشه بجای چاره اندیشی به سیاست تکذیب روی آورده و اعلام کردند، گوشت نیم میلیون‌ تومانی غیر واقعی است اما مردم در رسانه‌های اجتماعی فیش خرید گوشت از بازارهای رسمی را منتشر کرده‌اند.

در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ بدلیل بالا رفتن قیمت خوراک دام، بسیاری از دامداران توانایی تامین خوراک و نگهداری دام‌ها را نداشتند. ذبح دام‌ها در ابعاد زیاد باعث کمبود گوشت قرمز در حال حاضر شده است.

 تورم سالانه خوراکی‌ها در دیماه ۱۴۰۱ بیش از ۶۵ درصد بوده است. همچنین افزایش قیمت گوشت قرمز باعث افت خرید مردم شده است. دبیر انجمن صنعت گوشت و مواد پروتئینی در این رابطه اعلام کرد، مردم ایران در سال ۹۷ سالانه ۱۲ کیلوگرم گوشت مصرف می‌کردند که این آمار به ۳ کیلوگرم رسیده است.

تسریع روند کاهش مصرف گوشت قرمز

روندکاهش مصرف گوشت از سال ۸۴ آغاز شده و هر سال شتاب بیشتری گرفته است. بنا به آمار منتشره، در سال ۸۴ سرانه مصرف گوشت هر خانواده ۵۷ کیلوگرم بوده است. اما این میزان در سال ۹۸ به کمتر از ۱۲ کیلوگرم و در سال ۱۴۰۱ به ۳ کیلوگرم کاهش یافته است.

افزایش قیمت گوشت قرمز در این سال‌ها نقش عمده‌ای در کاهش مصرف داشته است. این موضوع باعث بالا رفتن مصرف ضایعات مرغ و گوساله و گاو توسط مردم شده است. مواد یاد شده پیش از این دور ریخته می‌شد؛ اما حال به دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز، فروخته می‌شود.

دولت رئیسی با حذف سوبسید‌ها و با گران کردن گوشت قرمز و سایر اقلام خوراکی تلاش می‌کند بودجه نهادهای سرکوبگر حکومت را تامین کند. این اقدام یک تلاش پوشالی برای توقف قیام و اعتراضات مردمی است. این اقدامات بدون شک زمینه‌ساز اعتراضاتی است که سران حکومت و نیروهای سرکوبگر توانایی کنترل آنرا نخواهند داشت.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل