هدایت فرزادی قاتل علیرضا شیرمحمدعلی رئیس زندان اوین شد

هدایت فرزادی قاتل علیرضا شیرمحمدعلی و رئیس جدید زندان اوین

هدایت الله فرزادی

هدایت فرزادی رئیس جدید زندان اوین، با کارنامه ای سیاه از دو دهه جنایت، شکنجه و قتل زندانیان

هدایت فرزادی از عوامل اصلی قتل علیرضا شیرمحمدعلی و یکی از عوامل شکنجه صدها زندانی سیاسی و عادی در زندان های تهران بزرگ و دیزل آباد کرمانشاه روز شنبه ۵ شهریور ۱۴۰۱، ریاست زندان اوین را بر عهده گرفت.

پس از قتل علیرضا شیرمحمدعلی وی ظاهرا از زندان تهران بزرگ برکنار شد تا اعتراضات نسبت به قتل آقای شیرمحمدعلی خاموش شود. اما او نه تنها بخاطر جنایاتش و مشخصا قتل علیرضا شیرمحمدعلی برکنار نشد بلکه ترفیع نیز گرفت.

علیرضا شیرمحمدعلی

وی از ریاست زندان تهران بزرگ به سمت رئیس بازرسی سازمان زندانها منصوب شد. اکنون پس از دو سال از این جنایت وی را به ریاست زندان اوین منصوب کرده اند.

پس از انتقال بسیاری زندانیان سیاسی به زندان اوین، وی بعنوان یکی از قصی القلب ترین افراد برای این منصب گمارده شده است تا حداکثر فشار را بر زندانیان سیاسی اعمال کند.

هدایت فرزادی رئیس کنونی زندان اوین کیست؟

سابقه کاری هدایت فرزادی:

از سال ۸۲ تا ۸۶ رئیس اردوگاه کار درمانی
از ۱۳۸۶ تا بهمن ۹۶ رئیس زندان مرکزی دیزل آباد کرمانشاه
از بهمن ۹۶ تا تیر ۹۸ رئیس زندان تهران بزرگ
بعد از برکنار از ریاست تهران بزرگ تاکنون در سمت رئیس بازرسی سازمان زندانها.
از روز شنبه ۵ شهریور ۱۴۰۱ ریاست زندان اوین.

هدایت فرزادی در ریاست زندان دیزل آباد کرمانشاه (از ۸۶ تا ۹۶)

کارنامه هدایت فرزادی در زندان دیزل آباد کرمانشاه بقدری سیاه است که در زمان صدارت او، زندانیان این زندان را تحت عنوان « ایستگاه آخر دنیا» نام گذاری کردند.

ایستگاه آخر دنیا:

ربین رحمانی، زندانی سیاسی کرد، که خود مدت دو سال را در زندان دیزل آباد کرمانشاه تحت ریاست هدایت فرزادی سپری کرده است در بخشی از خاطرات خود چنین نوشته است:

«شاید یکی از تلخ‌ترین صحنه‌های دلخراشی که واقعا مدتی مرا متاثر کرد، قطع دست یکی از زندانیان سارق سابقه‌دار در محوطه‌ی داخل زندان دیزل‌آباد با حضور تمامی زندانیان جرائم سرقت بود. ربین رحمانی در بخشی دیگر نوشته است«همراه چندین زندانی منتظر انتقال به قرنطینه زندان بودیم. هرکس درمورد اتهامش سخن میگفت. یک زندانی که معلوم بود سابقه دار است بعد از اینکه فهمید اتهام سیاسی دارم، با تبسمی برلب جمله هایی بر زبان آورد که نشان از تجربیات چندین ساله اش در این زندان بود و با گذشت چندین سال از آزادی ام هر بار باشنیدن اسم دیزل آباد همان جمله به ذهنم خطور میکند: «اینجا ایستگاه آخر دنیاست، اینجا انسانیت رنگ می‌بازد، اینجا زندان دیزل آباد کرمانشاه است» دوسال حبس در این زندان مفهوم ایستگاه آخر دنیا را برایم روشن کرد.»

ربین رحمانی در ادامه نوشته است: «هدف رئیس زندان (هدایت فرزادی) از انتقالم به این بند(بند زندانیان خطرناک) ترساندنم و هشدار غیرمستقیم، که باید مواظب عملکردم در آینده باشم‌، بود. شاید یکی از سخت‌ترین شکنجه‌هایی که علیه یک زندانی سیاسی اعمال می‌شود این است که به اجبار در کنار زندانیان مصرف کننده مواد مخدر و خطرناک محبوس و از نزدیک شاهد رفتار غیرانسانی آن‌ها باشد و اختیاری نیز برای جلوگیری از این موارد نداشته باشد.»

هدایت فرزادی در ریاست زندان تهران بزرگ (بهمن ۹۶ تا تیر ۹۸)

از پرونده سیاه هدایت فرزادی در ریاست زندان تهران بزرگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-ضرب و شتم، شکنجه، قتل و محرومیت زندانیان از حقوق اولیه شان.

۲-عدم رعایت اصل تفکیک جرائم، تراکم جمعیت بسیار بالا در بندها، شرایط اسفبار بهداشتی زندان، قطع آب به روی زندانیان و گرسنگی دادن به آنها.

۳-مرگ یک زندانی ۲۷ ساله پس از ۴۳ روز حبس در زندان تهران بزرگ در پی عفونت ریه و عدم رسیدگی در آذر ۹۷

۴-عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زندانی سیاسی سهیل عربی پس از مضروب شدن شدید در بازجویی در اردیبهشت ۹۸

۵-شکنجه و اذیت و آزار دراویش گنابادی که در بهمن و اسفند ۹۶ در وضعیت مجروح و مصدوم به زندان تهران بزرگ منتقل شده و در شرایط بسیار نا مناسبی قرار گرفتند، بطوریکه با وجود جراحتهای سنگین و حتی وجود ساچمه در بدنهایشان هیچکدام به پزشکی قانونی منتقل نشده و در بهدای داخل زندان فقط باندپیچی شدند.

یکی از دراویش گنابادی درباره زندان تهران بزرگ گفته بود: « اینجا فینال زندانها و ته دنیاست. به قرنطینه زندان منتقل شدم. درویشان را دیدم همه مجروح و خونی، چشمان و بدنشان پر از ساچمه تفنگ ماموران بود، درد می‌کشیدند، سرویس بهداشتی لبریز از خون بود. به بهداری و بیمارستان اعزام نمی‌کردند. دراویش مجبور بودند بخیه‌ها و پین‌های مانده در تنشان را با قوطی کنسرو در بیاورند.»

شایان ذکر است هدایت فرزادی یکی از دراویش را که در یک فایل صوتی درباره وضعیت این زندان اطلاع رسانی کرده بود تهدید کرد که برعلیه او اعلام جرم خواهد کرد.

۶-او همچنین مافیای فروش قرص ب۲ (مخدر) را در تهران بزرگ راه اندازی کرد. قرص بوپرنوورفین معروف به ب۲ از پرطرفدارترین مخدرها در زندانهاست. فقط در زندان تهران بزرگ روزانه سی هزار قرص ب۲ مصرف می شود.

۷-و در نهایت قتل زندانی سیاسی علیرضا شیرمحمدعلی. علیرضا شیرمحمدعلی, در شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸, در تیپ ۱ اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ توسط ۲ نفر از زندانیان جرائم خطرناک بنامهای محمدرضا خلیل زاده و حمیدرضا شجاع زاده که در بند زندانیان سیاسی نگهداری میشدند با ۵۰ ضربه چاقو مورد حمله قرارگرفت و از ناحیه شاهرگ و شکم بشدت مجروح شد. اما با توجه به شدت و میزان جراحات قبل از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد.

سهیل عربی که خود از قربانیان جنایات و شکنجه های این مهره جنایتکار است، در حساب شخصی خود از ترفیع درجه هدایت فرزادی پس از قتل علیرضا شیرمحمدعلی خبر داده و گفت که او نه تنها از فاجعه جلوگیری نکرد بلکه فرصت کشتن علیرضا را فراهم کرد. هدایت فرزادی نه تنها مجازات و از کار برکنار نشد، بلکه ترفیع گرفت و رئیس بازرسی سازمان زندانها شد.»

با مطالعه این کارنامه سیاه از جنایت، میتوان بخوبی دریافت که چرا پس از گردآوری زندانیان سیاسی در زندان اوین، چنین مهره جنایتکاری برای این منصب انتخاب شده است؟

سمت راست هدایت الله فرزادی عامل قتل علیرضاشیرمحمدعلی – سمت چپ مصطفی محبی مدیر کل زندانهای استان تهران ( رئیس فرزادی)

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل