نهمین روز اعتراضات سراسری در ایران با اسم رمز حدیث نجفی دختر شجاع ۲۰ ساله

نهمین روز اعتراضات سراسری در ایران با اسم رمز حدیث نجفی دختر شجاع ۲۰ ساله

نهمین روز اعتراضات سراسری در ایران با اسم رمز حدیث نجفی دختر شجاع ۲۰ ساله که جانش را فدای آزادی کرد کلید خورد

کانون حقوق بشر ایران، ۳ مهر ۱۴۰۱،‌ امروز در نهمین روز اعتراضات سراسری، در حالی شاهد اعتراضات گسترده و ادامه دار بودیم که مردم و جوانان با زنده نگه داشتن نام و یاد حدیث نجفی دختر شجاع بیست ساله ای که با شش گلوله به شهادت رسید بر استمرار اعتراضات تا آزادی تاکید کردند.

حدیث نجفی دختری بیست ساله بود که گفته بود آنقدر خشمم درباره قتل مهسا زیاد است که دیگر نمی توانم سکوت کنم. او در مقابل پاسداران آماده شد و سینه سپر کرد اما از فاصله بسیار نزدیک هدف شش گلوله در صورت، دست و قلبش قرار گرفت. بلافاصله نام او در شبکه های اجتماعی ترند شد و به اسم رمز دیگری برای قیام سراسری تبدیل شد. (تاریخ شهادت حدیث نجفی احتمالا در روزهای ۳۰ یا ۳۱ شهریور میباشد، اما خبر شهادت او امروز منتشر شد.)

در نهمین روز اعتراضات سراسری، تهران، اکباتان، گوهردشت کرج، نارمک، سنندج، اشرفی اصفهانی تهران، شیراز، سقز، زاهدان و …. شاهد درگیری و اعتراض مردم بودند. در بسیاری شهرها مردم با آتش زدن تصاویر منحوس سران حکومتی و همچنین آتش زدن ماشین و موتور ماموران و … به مقابله با آنها پرداختند.

همچنین مردم بلوچستان به مقابله مسلحانه با مزدوران حکومتی برخاستند.

مردم اشنویه همچنان به مقاومت در برابر گسیل نیروها از طرف حکومت ادامه دادند. گفته میشود در اشنویه هرکس به داروخانه ها مراجعه میکند تا الزامات پانسمان بگیرد بلافاصله دستگیر می شود. همچنین گفته میشود شمار بازداشت شدگان و کشته شدگان بالاست.

در تهران، منطقه ستارخان همچنان یکی از مراکز مقاومت و درگیری است. مردم در ستارخان شعار میدهند میکشم میکشم هرآنکه خواهرم کشت.

مردم در سازمان آب تهران منطقه۶ شعار میدهند:‌امسال سال خونه، خامنه‌ای سرنگونه.

در نهمین روز اعتراضات برغم بازداشتهای چشمگیر اما مردم بازهم به خیابانها آمدند.

همچنین شمار شهیدان قیام که توسط کانون حقوق بشر ایران محرز و اعلام شده است به ۵۵ نفر رسید.

از سوی دیگر حمایت های جهانی از مردم ایران بسیار بالا بوده است. بسیاری شخصتیهای جهانی و بخصوص هنرمندان از قیام سراسری مردم ایران حمایت کردند. از جمله دومینیک ریچارد هریسون معروف به یانگ بلاد بازیگر و موزیسین سرشناس انگلیسی در یک کنسرت باشکوه از مهسا امینی و مردم ایران حمایت کرد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل