بازداشت گسترده معترضان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت گسترده معترضان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

ماموران سرکوبگر در روزهای اخیر اقدام به بازداشت‌های گسترده معترضان اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف کرده‌اند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز شنبه اول مهرماه ۱۴۰۲، درهفته منتهی به ۳۱ شهریور ۱۴۰۲معترضان اعتراضات سراسری، به دستور سران حکومت به طور گسترده دستگیر شده اند. تنها در هفته گذشته حداقل ۲۵شهروند در تهران، یاسوج، زنجان، تبریز، آمل، نوشهر، چابهار و زاهدان دستگیر شدند. این موج دستگیری‌ها خانواده جان‌باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را نیز در برگرفته است.

نیروهای امنیتی در چابهار ۲تن از کارکنان شرکت فولاد چابهار به نام‌های زاهد ملازهی و انور ملازهی ۱۸ و ۲۷ ساله را بازداشت کرده‌اند. این ۲تن از اهالی روستای کمب چابهار در استان‌ سیستان و بلوچستان می‌باشند.

درهفته گذشته خانم آرمیتا پاویر، از معترضان اعتراضات سراسری اهل تبریز، توسط نیروهای حکومتی بازداشت و به زندان زنان تبریز منتقل شد. خانم پاویر از فعالین دانشجوی هستند که در تاریخ ۹ آبان ۱۴۰۱ در دانشگاه مدنی بازداشت شده بود .وی در اواخر پاییز ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ۲۵۰میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.

روز شنبه ۲۵ شهریور رامین احمدی ۲۶ساله، ساکن زنجان توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است. پس از بازداشت کلیه صفحات شخصی وی در شبکه‌های اجتماعی نیز از دسترس خارج شده است.

در همین روز علی رضوی دانشجوی کارشناسی برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ر تهران توسط نیروهای حکومتی بازداشت شد. وی هم اکنون در زندان فشافویه (تهران بزرگ) به‌ سر می‌برد. از اتهامات وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

مجتبی دهقانی، یکی دیگر از معترضان اعتراضات سراسری، ساکن قروه نیز روز شنبه ۲۵شهریور ۱۴۰۲ توسط نیروهای وزارت اطلاعات این شهر بازداشت شد. پیش از این نیز آزاد زکریایی از معلمان شهرستان سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. از اتهامات و محل نگهداری این ۲تن نیز هیچ اطلاعی در دست نمی‌باشد.

همچنین در روز یک‌شنبه ۲۶ شهریور خانم معصومه قاسمی پور هنرمند سینما در شهر آمل دستگیرشد. تا لحظه مخابره خبر از محل بازداشت وی، اتهام و ارگان دستگیر کننده وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

دوشنبه شب ۲۷ شهریور نیز خانم مهندس زینب کاظمی در منزل شخصی‌ اش در تهران بازداشت‌ شد. خانم کاظمی پیش از این توسط دستگاه قضایی به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

در روز دوشنبه نیرو‌های امنیتی بهراد شفیعیان را در یاسوج دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل کردند.

محراب فرساد مختاری دبیر آموزش و پرورش شهرستان چالوس نیز در روز چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ در منزل شخصی‌اش توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به زندان نوشهر مازندران منتقل شده است.

گسیل نیروهای سرکوبگر در هراس از اوج‌گیری دوباره قیام

سران حکومت در هراس از اوج‌گیری قیام سراسری در روزهای اخیر اقدام به بازداشت‌های گسترده معترضان اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف کرده‌اند. در هفته منتهی به ۳۱شهریور نیروهای امنیتی به منظور ایجاد جو رعب و وحشت به محله کریم‌آباد زاهدان حمله و ۱۵تن از جوانان این شهر را بدون داشتن حکم قضایی بازداشت کردند.
سرکوب و دستگیری‌های گسترده و بدون ضابطه، ابهام در روند دادرسی متهمان سیاسی و غیر سیاسی و… از مواردی است که توسط سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر به عنوان نقض قوانین حقوق بشری توسط نیروهای امنیتی حکومت بارها عنوان شده است. این موارد در گزارش عفو بین‌المللی در تاریخ ۸ فروردین ۱۴۰۲ بررسی و به‌شدت محکوم شده است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل