بازداشت گسترده در شب اعتراض به اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی

بازداشت گسترده در شب اعتراض به اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی

در جریان اعتراضات شبانه به اعدام سه زندانی سیاسی مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی حدود ۱۰۰ تن از شهروندان تهرانی دستگیر و به زندان های اوین، قرچک و تهران بزرگ منتقل شدند. سه تن از زنان معترض هنوز در زندان اوین در بازداشت به سر می برند.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، به نقل از منابع حقوق بشری، در جریان اعتراضات به اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی که در شب جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، رخ داد، حدود ۶۰ مرد و ۴۰ زن از معترضان بازداشت و به زندان های تهران بزرگ، اوین و قرچک ورامین منتقل شدند. این بازداشت شدگان حین دستگیری به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و روی زمین کشیده شدند.

بر اساس این گزارش حدود ۶۰ مرد به زندان تهران بزرگ و اوین و دستکم ۴۰ زن معترض به زندان قرچک ورامین منتقل شدند.

سه تن از زنان بازداشت شده، غزل کمپانی، مریم میرزایی و نسرین صفوی هم اکنون در بند زندان زندان اوین محبوس هستند.
غزل کمپانی ۲۲ ساله در خیابان ستارخان تهران دستگیر شد. خانم مریم میرزایی ۶۸ ساله، مادر بزرگ غزل پس از اعتراض و اقدام به ممانعت از بازداشت فرزندش دستگیر شد. این دو خانم حین دستگیری مورد ضرب و شتم قرار گرفته و دچار کبودی در سر و صورت شدند.

همچنین خانم نسرین صفوی یکی دیگر از بازداشت شدگان است که به زندان اوین منتقل شد.

اسامی دو تن دیگر از بازداشت شدگان جواد خضری جوادی و دخترش ناتاشا خضری جوادی است. آقای خضری هم اکنون در زندان تهران بزرگ و دخترش ناتاشا در زندان قرچک ورامین زندانی هستند.

لازم به ذکر است پس از اعدام سه زندانی سیاسی از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری مردم ایران در سال ۱۴۰۱، مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی در زندان دستگرد اصفهان اعدام شدند. مردم در شهرهای تهران، اصفهان، مشهد و برخی شهرهای دیگر در اعتراض به این امر اقدام به تظاهرات کردند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل