شیوع گسترده ایدز (AIDS) در زندان مرکزی کرج – هشدار کانون حقوق بشر ایران

شیوع گسترده ایدز (AIDS) در زندان مرکزی کرج - هشدار کانون حقوق بشر ایران

زندان مرکزی کرج

کانون حقوق بشر ایران نسبت به شیوع گسترده ایدز در زندان مرکزی کرج بخصوص در بند ۳ این زندان هشدار میدهد

بر اساس گزارشهای دریافتی، شیوع گسترده ایدز (AIDS)در زندان مرکزی کرج جان صدها زندانی در این زندان را در معرض خطر جدی قرار داده است.

کانون حقوق بشر ایران، ۱۲ شهریور ۱۴۰۱، بیماری ایدز در زندان مرکزی کرج رو به گسترش است و مقامات زندان هم هیچ اقدامی جهت کنترل آن نمی کنند. این بیماری بطور خاص در بند ۳ این زندان گسترش یافته و جان بسیاری زندانیان را در معرض خطر قرار داده است.

به گزارش یک منبع موثق در بند ۳ این زندان حدود ۴۰ تا ۵۰ زندانی مبتلا به ایدز محبوس هستند و در زندان هم جداسازی و تفکیک بیماران و از سایر زندانیان وجود ندارد. کلیه زندانیان در کنار یکدیگر در یک محیط بسته و آلوده صبح را به شب می رسانند. علاوه بر این برای درمان این زندانیان هیچ اقدام پزشکی و درمانی صورت نمی‌گیرد.

براساس این گزارش، وضعیت بهداشت در این زندان بخصوص در بند۳ وخامت بار است. بند۳ زندان مرکزی کرج فاقد حداقلهای بهداشتی است. در سایر بندها نیز شیوع بیماری ایدز گزارش شده است. مثلا در بند ۷ حدود ۷ نفر به ایدز مبتلا شده اند. اما بدلیل لاپوشانی و پنهانکاری رئیس و عوامل زندان، آمار دقیقی از مبتلایان به ایدز در این زندان در دست نیست.

با توجه به اینکه این بیماری واگیردار و خطرناک است و سطح بهداشت هم در این زندان به شدت پایین است بنابراین جان زندانیان اکنون در خطر است.

کانون حقوق بشر ایران نسبت به جان و سلامتی زندانیان محبوس در زندان مرکزی کرج و بخصوص زندانیان سیاسی محبوس در این زندان هشدار داده و خواستار اعزام فوری یک هیات تحقیق از سوی سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران به زندان مرکزی کرج است.

مسئولیت سلامت و حفظ جان زندانیان برعهده مسئولان این زندان، سازمان زندانها و قوه قضاییه است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل