دستکم ۵۳ اعدام در تیر ماه ۱۴۰۱ در ایران؛ هشدار نسبت به افزایش موج اعدامها

دستکم ۵۳ اعدام در تیر ماه ۱۴۰۱ در ایران ثبت شده است

۵۳ اعدام در تیر ماه ۱۴۰۱؛ هشدار کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام نسبت به بالارفتن شمار اعدامها در سال ۱۴۰۱ .

کانون حقوق بشر ایران، اول مرداد ۱۴۰۱؛ گزارش و آمار اعدام دستکم ۵۳ زندانی در تیر ماه ۱۴۰۱ در حالی ثبت شده است که بیش از ۹۰درصد اعدامها در ایران بصورت مخفی اجرا شده و اخبار آن منتشر و علنی نمی شود.

این اعدامها در زندانهای مرکزی کرج، جیرفت،‌ گوهردشت، زابل، سپیدار اهواز، گچساران، ساری، گرگان، زابل، زاهدان، قم، جلفا، بروجرد، مشهد، ایلام، اصفهان، تبریز،‌ یزد و بیرجند بوده است.

در میان این ۵۳ اعدام، دستکم ۸ شهروند بلوچ، ۸ شهروند کرد، یک زن و شماری از هموطنان ترکمن به چشم می خورند.

همچنین اسامی و مشخصات ۱۸ تن از اعدام شدگان محرز نشده و بی نام و نشان هستند.

این زندانیان با اتهاماتی همچون قتل، مواد مخدر و تجاوز اعدام شده اند. همچنین شماری از زندانیان برغم اثبات بی گناهیشان اعدام شده و یا با اتهامات دروغین قتل ماموران نیروی انتظامی یا اعضای سپاه پاسداران اعدام شده اند.

بسیاری از این زندانیان زیر شکنجه مجبور به اعترافات اجباری شده اند.

در این بازه زمانی گزارشهای زیادی مبنی بر اعدامهای جمعی و گسترده به کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام رسیده است که بدلیل عدم امکان راستی آزمایی در این آمار لحاظ نشد‌ه‌اند. این درحالیست که منابع ارسال کننده از وقوع اعدامها اطمینان داشته اند.

از جمله در زندانهای استانهای شمالی کشور، زندانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و زندانهای جنوب بخصوص زندانهای استانهای خوزستان و سیستان و بلوچستان، شمار بسیار زیادی اعدام صورت میگیرد اما اخبار آن مخفی می ماند و منتشر نمی شود.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام نسبت به افزایش چشمگیر شمار اعدامها در سال جاری هشدار می دهد. مقامات قضاییه از سال گذشته سیاست تعیین تکلیف پرونده های قضایی را در پیش گرفته اند و شمار اعدامها از همان زمان به شکل چشمگیر و قابل توجهی افزایش یافته است.

شایان ذکر است در خردادماه۱۴۰۱ دستکم ۱۲۵ نفر اعدام شدند؛ گزارش اعدام ۱۲۳ نفر از آنها که تا آن زمان ثبت شده بود توسط سایت جوانه ها منتشر شد:

خروج از نسخه موبایل