تهدید اعدام حسین شهبازی زندانی کودک مجرم و هشدار عفو بین الملل

تهدید اعدام حسین شهبازی زندانی کودک مجرم و هشدار عفو بین الملل

عفو بین الملل با هشدار در خصوص اعدام حسین شهبازی زندانی کودک مجرم، خواهان توقف این حکم شد.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز جمعه ۵ خردادماه ۱۴۰۲، حسین شهبازی زندانی کودک مجرم قرار است در روز یکشنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۲، در زندان عادل آباد شیراز اعدام شود.
عفو بین الملل برای جلوگیری از اعدام این زندانی بیانیه صادر کرده و نسبت به این اعدام قریب الوقوع هشدار داده است.

روز پنجشنبه چهارم خردادماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین‌الملل درباره اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام حسین شهبازی جوان ۲۲ ساله که حین ارتکاب جرم ۱۷ ساله بود، هشدار داد و اعلام کرد: «اجرای حکم حسین شهبازی برای روز یکشنبه برنامه‌ریزی شده است».

عفو بین الملل در بیانیه خود می نویسد که حسین شهبازی از زمان بازداشت به مدت یازده روز اجازه دسترسی به وکیل را نداشته و روزانه تحت بازجویی قرار گرفته است.

درباره حسین شهبازی:

حسین شهبازی در تاریخ ۹دی ۱۳۹۷ دستگیر و در ۲۳دی ۱۳۹۸ در پی محاکمه‌ای شدیداً غیرمنصفانه توسط شعبه۳ دادگاه کیفری یک استان فارس به مرگ محکوم شد. او پس از دستگیریش به مدت ۱۱ روز از دسترسی به وکیل و نیز خانواده خود محروم بوده در حالی که در بازداشتگاه آگاهی شیراز تحت بازداشت و بازجویی قرار داشته است.

وی سپس به یک بازداشتگاه مخصوص نوجوانان انتقال داده شده اما هم‌چنان از دسترسی به خانواده‌اش برای چندین روز محروم بوده است. او سپس توانسته است با مادرش ملاقاتی داشته باشد. طبق منابع آگاه از پرونده وی، در زمان این ملاقات، آثار کبودی روی صورت حسین شهبازی مشهود بوده و ظاهراً وزن خود را از دست داده بود.

بخشی از ادله‌ٔ محکومیت وی شامل «اعترافاتی» می‌شود که بنا‌به‌گفته خودش از طریق شکنجه و سایر رفتارهای بیرحمانه، غیرانسانی و ترذیلی در بازداشتگاه آگاهی از وی گرفته شده است.

حکم اعدام وی در تاریخ ۲۷خرداد ۱۳۹۹ توسط دیوان عالی تأیید شد. در این حکم، مقامات قضایی تصدیق کرده‌اند که وی هنگام وقوع جرم زیر ۱۸سال سن داشته، اما اظهار کرده‌اند که وی، طبق ارزیابی سازمان پزشکی قانونی، از رشد و کمال عقلی برخوردار بوده است.

پلیس آگاهی او را نهم دی ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت کرد. گزارش عفو بین‌الملل حاکی از آن است که حسین شهبازی از زمان بازداشت به مدت ۱۱ روز اجازه دسترسی به وکیل را نداشت و روزانه تحت بازجویی قرار گرفته است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل