ادامه حملات شیمیایی و مسمومیت دختران دانش‌آموز چرا؟

خامنه‌ای تلاش می‌کند، با ایجاد مسمومیت در مدارس دخترانه جامعه را از اعتراضات دور نگه داشته و آنها را مشغول کند. اما جامعه ملتهب، انبار باروت آماده انفجار است

مسمومیت دختران دانش‌آموز در سراسر کشور ادامه دارد. این پدیده مرموز ماه‌‌ها است، کشور را تکان داده و بسیاری از مردم را درگیر و دچار تنش کرده است. مسمومیت دختران دانش‌‌آموز از اواخر آبان‌ماه شروع شده و تا کنون هیچ پاسخ رسمی از سوی حاکمیت به این موضوع داده نشده است. گستردگی حملات که سراسر کشور را در برگرفته، پیچیدگی استفاده از گاز مسموم کننده و بی‌عملی مسئولین برای ممانعت از ادامه حملات نشان از یک حمله سیستماتیک دولتی دارد.

ادامه حملات شیمیایی به مدراس دخترانه پس از پایان تعطیلات عید با شدت بیشتری از سر گرفته شده است. به گفته رسانه‌های اجتماعی در اثر این حملات یک کودک ۱۶ ساله به نام کارو پشابادی در تاریخ ۱۸ فروردین جان باخت.

سپاه و وزارت اطلاعات عاملین اصلی حملات

 پیش از این روزنامه وال استریت ژورنال به تاریخ ۲۲ اسفند نوشته بود، تردیدی وجود ندارد که مقامات دولتی در این حمله شرکت دارند. تنها ۲ سازمان قادر به انجام این حملات در این مقیاس هستند، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران.

مردم و والدین دختران مسموم در بسیاری از شهرهای ایران از جمله سقز تظاهرات گسترد‌ه‌ای بر علیه این حملات انجام داده و شعار مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر حکومت بچه‌کش سرداده‌اند.

هدف از حمله شیمیایی به مدارس دخترانه چیست؟

سوال اصلی اینجاست، هدف خامنه‌ای و سایر سران حکومت از مسمومیت دختران دانش‌آموز چیست؟

باید توجه داشت که این اقدام زمینه افزایش نارضایتی‌ها را فراهم خواهد کرد و در نهایت به ضرر حکومت خواهد بود. این تصور هم که عده‌ای خودسر این اقدامات را انجام دهند هم مردود است.

خامنه‌ای در بن بست استراتژیکی، ناشی از قیام و پاسخ ندادن حاکمیت به خواسته های مردم است مجبور به مهار اعتراضات است. او تلاش می‌کند که با ایجاد مسمومیت در مدراس دخترانه جو اعتراضی جامعه را کاهش داده و افکار عمومی را به این چالش مشغول کند. همچنین باید در نظر داشت که زنان و دختران در قیام اخیر پیشتاز بوده‌ و خامنه‌ای می‌خواهد به این صورت از آنها انتقام بگیرد.

هر چند خامنه‌ای تلاش می‌کند، با این حملات مانع شعله‌ور شدن دوباره قیام‌ها شود. اما وی یک اشتباه محاسبه جدی دارد. جامعه ایران بعد از ۶ ماه اعتراض در یک حالت غلیان و انفجاری بسر می‌برد. هر اقدام حکومت از جمله مسمومیت دختران دانش‌آموز می‌تواند باعث ایجاد جرقه یک اعتراض بسا بزرگ‌تر و رادیکال‌تر شود. قیامی که با توجه به کوچک‌ تر شدن قاعده حکومت در ۷ ماه گذشته بی‌تردید شرایط بحرانی‌تری برای خامنه‌ای و حاکمیتش در پی خواهد داشت.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل