تظاهرات مردم زاهدان و سایر شهرهای استان در سالگرد جمعه خونین

جوانان و مردم معترض در زاهدان پس از پایان نماز جمعه به خیابان‌ها آمده و برعلیه خامنه‌ای و سیاست‌های سرکوبگرانه او شعار دادند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز جمعه ۷مهر۱۴۰۲ مردم زاهدان در سالگرد جمعه خونین زاهدان، تظاهرات اعتراضی برپا کردند. این تظاهرات در شرایطی برگزار شد که سران حکومت از ۲هفته قبل با گسیل نیروهای نظامی و امنیتی به زاهدان، شهر را به یک پادگان نظامی تبدیل کرده بودند. نیروهای امنیتی با دستگیری‌های گسترده تلاش کردند که جو رعب و وحشت را بر شهر حاکم کنند.

حضور انبوه مردم در مسجد مکی زاهدان

تظاهرات مردم با شعار بسیجی سپاهی داعش ما شمائید

ورود ده‌ها خودروی سرکوب به شهر خاش

فرار مفتضحانه پاسداران و یگان ویژه پس از حمله مردم

از ابتدای صبح جمعه ۷مهر ۱۴۰۲ نیروهای امنیتی با حضور پررنگ در شهر تلاش کردند که مانع حضور مردم در نماز جمعه شوند. جوانان و مردم معترض در زاهدان پس از پایان نماز جمعه به خیابان‌ها آمده و برعلیه خامنه‌ای و سیاست‌های سرکوبگرانه او شعار دادند. نیروهای امنیتی در ابتدا تلاش کردند که مانع شکل‌گیری تظاهرات شوند اما با مقاومت مردم مجبور به عقب‌نشینی شدند. مردم با شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر بسیجی» به تظاهرات خود ادامه دادند. جوانان معترض همچنین شعارهای زیر را سردادند:

«برادر شهیدم خونت رو پس می‌گیرم»

«تجاوز جنایت مرگ بر این ولایت»

«می کشم می کشم آنکه برادرم کشت»

«بسیجی سپاهی داعش ما شمائید»

«خدانور ما را بردند جنازه اش رو آوردن»

«مرگ بر ستمگر چه شاه باشد چه رهبر»

نیروهای امنیتی با پرتاب گاز اشک‌آور و شلیک مستقیم به رویارویی با مردم پرداختند. در این تظاهرات شمار زیادی از مردم زاهدان زخمی شده‌اند. از آمار دقیق کشته و زخمی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست. به گفته منابع محلی تا کنون ده‌ها زخمی به داخل مسجد مکی منتقل شده‌اند.

تظاهرات در سایر شهرهای استان سیستان و بلوچستان

جوانان راسک نیز در حمایت از تظاهرکنندگان زاهدان و در سالگرد جمعه خونین به خیابان‌ها آمدند. ‌آنها همچنین در حمایت از مولانا نقشبندی شعار می‌دادند. این تظاهرات توسط نیروهای سرکوبگر حکومتی و مزدوران محلی آنها سرکوب شد و جوانان معترض در دسته‌های چند نفره در خیابان‌های اطراف نماز جمعه به اعتراض خود ادامه دادند.

مردم در شهرهای دیگر استان از جمله خاش، تفتان، کریم‌آباد و… در اعتراض به سیاست‌های سرکوبگرانه حکومت تظاهرات کردند. بدلیل کندی شبکه اینترنت اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام می‌شود.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل