ویدئو – اعتراضات گسترده به حملات شیمیایی و مسمومیت دانش‌آموزان در شهرهای مختلف

مردم و معلمان در شهرهای مختلف با تجمع و راهپیمایی اعتراض خود به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان را ابراز کرده و مقامات حکومتی را مسئول این وضعیت دانستند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، طی روزهای ۱۵ و ۱۶ اسفند ۱۴۰۱، اولیا و معلمان دانش‌آموزان در شهرهای مختلف در اعتراض به حملات شیمیایی و مسمومیت سریالی در مدارس و خوابگاه‌های دانشجویی تجمع و راهپیمایی کردند. براساس اخبار منتشره شهرهای تهران، کرج، مشهد، اصفهان، شیراز، سنندج، سقز، زنجان، همدان، ممسنی، بوشهر، جلفا، نیشابور، قزوین، کازرون و… شاهد اعتراضات مردم و معلمان به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان بوده است.

 این اعتراضات در حضور و محاصره نیروهای امنیتی و انتظامی برگزار شد و به گفته شاهدان عینی پاسداران لباس شخصی عده‌ای از تظاهر کنندگان را در شهرهای مختلف دستگیر کردند. نیروهای امنیتی هم در برخی از شهرهای با شلیک گاز اشک آور تلاش کردند، تظاهرکنندگان را متفرق کنند. تظاهر کنندگان با شعار «مرگ بر حکومت بچه‌کش»، «مرگ بر خامنه‌ای» ، « بچه‌هامونو کشتن بجاش آخوند گذاشتن» و…  مقامات حکومتی را مسئول مستقیم این حملات معرفی کردند.

پیش از این شورای هماهنگی معلمان ایران با صدور بیانیه‌ای خواستار برگزاری تجمع اعتراضی مقابل مجلس و ادارات آموزش و پرورش شده بود.

حملات شیمیایی به مدارس دخترانه و خوابگاه‌های دانشجویان دختر از تاریخ ۹ آذر ماه ۱۴۰۱ در شهر قم شروع شد. بیشترین حملات شیمیایی و مسمومیت دانش‌آموزان در هفته‌های اخیر روی داد. در چند روز گذشته مدارس در بسیاری از شهرهای کشور مورد حمله شیمیایی قرار گرفت. این حملات در حال حاضر به بیش از ۲۴ استان کشور گسترش یافته است.

گستردگی حملات شیمیایی

گستردگی حملات شیمیایی و استفاده از گازهای سمی نشان می‌دهد، این کار یک گروه خودسر غیر دولتی نمی‌تواند باشد. عدم رسیدگی به این حملات، حضور نیروهای امنیتی به منظور سرکوب اولیا و دانش‌آموزانی که متاثر از مسمومیت سریالی هستند نشان می‌دهد، این موضوع در سطح بالای مقامات دولتی برنامه‌ریزی شده است.

سوختن سناریو‌های حکومتی

سران حکومت ابتدا تلاش می‌کردند، این حملات و مسمومیت‌ سریالی را پنهان کنند و آنها را به گروه‌های مجعول مانند بوکوحرام و هزاره‌‌گرا و… منتسب کنند. اما با شناخت مردم از عملکردهای این حکومت این سناریو به سرعت برملا شد. در ادامه تلاش کردند، این حملات را به معترضین در اعتراضات اخیر ربط دهند اما این موضوع نیز برملا شد و سناریو اخیر نیز سوخت .

تظاهرات اخیر مردم و معلمان و واکنش سراسیمه خامنه‌ای که در هراس از بالا گرفتن شعله اعتراضات دستور رسیدگی به مسمومیت سریالی و حملات شیمیایی را داد، نشان می‌دهد، این سناریو حکومتی نیز با مقاومت و  اعتراض مردمی به شکست خواهد انجامید.

بسیاری از مردم این حملات را انتقام‌گیری حاکمیت از دختران دانش‌آموز می‌دانند، که در اعتراضات اخیر جلودار بوده‌اند. خامنه‌ای و سران حکومت سعی می‌کنند، با ایجاد جو رعب و وحشت مانع اعتراضات بعدی دانش‌آموزان شوند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل