بلاتکلیفی مصطفی پرکان در زندان مرکزی چابهار

بلاتکلیفی مصطفی پرکان در زندان مرکزی چابهار

بلاتکلیفی مصطفی پرکان در زندان مرکزی چابهار

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۲۹ آذرماه ۱۴۰۱، مصطفی پرکان از بازداشت شدگان زاهدان، هم اکنون پس از گذشت یک ماه از بازداشت در زندان مرکزی چابهار بلاتکلیف است.

مصطفی پرکان روز ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱، بعد از نماز جمعه توسط اطلاعات شهرستان چابهار ربوده شد.
به گفته منبع موثق، او توسط اطلاعات چابهار شکنجه شد که اعتراف کند سردسته اعتراضات بوده است. این در حالیست که او سواد خواندن و نوشتن ندارد و به زور مجبور شده زیر برگه های بازجویی را امضا کند.

مصطفی پرکان در روز هشتم آذرماه ۱۴۰۱، به دادگاه انقلاب احضار شد. روز ۲۱ آذرماه ۱۴۰۱، نیز جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده او در شعبه ۱۰۱ دادگستری تشکیل شد. او از طریق ویدئو کال در این جلسه شرکت کرد.
در پرونده او سردستگی اعتراضات، شعار دادن و ایجاد اغتشاش مطرح شده و بر اساس همین موضوعات بر علیه او پرونده تشکیل شده است.

مصطفی پرکان امکان دسترسی به وکیل نداشته است. به گفته همین منبع، وی مبتلا به بیماری دو قطبی است.

مصطفی پرکان، از هموطنان بلوچ، اهل شهرستان چابهار، متولد ۱۳۷۲ و مجرد است. وی در اسکله بعنوان کارگر روزمزد کار می کرد که دستگیر شد.

در چهاردهمین روز قیام و تظاهرات سراسری در شهرهای ایران، در روز جمعه ۸ مهر ۱۴۰، نیروهای نظامی و امنیتی در شهر زاهدان با تیراندازی مستقیم به سمت شهروندان و نمازگزاران معترض، ده‌ها نفر را کشته و زخمی کردند. مردم معترض با شعارهای الله اکبر و سنگ با گلوله های جنگی مقابله کردند. در بین کشته شدگان تعدادی کودک نیز دیده می شد. این روز به نام جمعه خونین نامیده می شود.

پس از جمعه خونین زاهدان، مردم بلوچستان هر جمعه با برپایی تظاهرات و دادن شعارهای ضدحکومتی اقدام به اعتراض می کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل