آخرین وضعیت زندانی سیاسی مهران قره باغی، عدم دسترسی به دارو و پزشک معالج

آخرین وضعیت زندانی سیاسی مهران قره باغی، عدم دسترسی به دارو و پزشک معالج

زندانی سیاسی مهران قره باغی از دسترسی به دارو و پزشک معالج در زندان شیبان اهواز محروم است

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۲ شهریورماه ۱۴۰۱، زندانی سیاسی مهران قره باغی از دسترسی به دارو و پزشک معالج برای مداوای بیماری گال و بیماری قلبی محروم و با این بیماری ها درگیر است.

گزارش منابع مطلع حاکی است که در زندان شیبان اهواز وضعیت آب و غذا به طرز وحشتناکی بد است. آب زندان بسیار آلوده بوده و با آب فاضلاب مخلوط است. به همین علت زندانیان به بیماری های پوستی مبتلا می شوند. زندانی سیاسی مهران قره باغی در این شرایط بد بهداشتی پس از انتقال از زندان بهبهان به زندان شیبان اهواز به بیماری گال مبتلا شد.

به گفته همین منبع به وی داروی مناسب برای درمان (بنزیل بنزوات) نمی دهند. فقط تعدادی صابون گوگردی به زندان داده و یک بار سمپاشی کرده اند. محیط آلوده است و دارو وجود ندارد. از طرفی از بیرون از زندان هم دارو نمی گیرند. به خانواده اجازه داده نمی شود که دارو بخرند و بیاورند.

همچنین مهران قره باغی در زندان به بیماری قلبی مبتلا شده و دریچه های قلبش مشکل دارد. او را از بند به بهداری بردند. ولی بهداری حتی یک دکتر عمومی نداشت که او را ویزیت کند. وضعیت جسمی او وخیم است. اما در این شرایط وخیم جسمی، با وجود اینکه حکم پرونده اول او به پایان رسیده، دادگاه مربوطه از تعیین تکلیف این زندانی سیاسی خودداری می کند.

بهداری زندان به زندانیان بیمار رسیدگی نمی کند. مهران قره باغی در حالیکه کرونا داشت در بند به حال خود رها شده و امکان دسترسی به دارو و درمان نداشت.

زندانی سیاسی مهران قره باغی در پرونده سال ۹۷ به ۲ سال زندان محکوم شده بود. محکومیت ۲ ساله او پایان یافته و او مدت ۳۴ ماه است که در بازداشت موقت و بلاتکلیف در زندان به سر می برد. اما وزارت اطلاعات از آزادی وی با وثیقه تا تعیین تکلیف پرونده بعدی جلوگیری می کند.

از سوی دیگر وضعیت در زندان شیبان اهواز بسیار خراب و اجناس بسیار گران است. به طوری که قبل از موج گرانی های جدید، هر قوطی آب در این زندان به قیمت ۱۰ هزار تومان فروخته می شد.

این شرایط سخت برای مهران قره باغی که پس از بازداشت به بیماری های سخت از جمله بیماری قلبی مبتلا شده، خطرناک و جان او در خطر است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل