پانزدهمین روز قیام سراسری؛ شنبه ۹ مهر روز اعتصاب سراسری در ایران – این خبر بروز می شود

پانزدهمین روز قیام سراسری؛ شنبه ۹ مهر روز اعتصاب سراسری در ایران - این خبر بروز می شود

بر اساس فراخوانهای قبلی امروز شنبه ۹ مهرماه در پانزدهمین روز قیام سراسری، مردم در تمامی شهرها دست به اعتصاب خواهند زد

کانون حقوق بشر ایران، شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱، در پانزدهمین روز قیام سراسری و بر اساس فراخوان قبلی، مردم ایران اعلام کرده اند دست به اعتصاب زده و این اعتصابات را به اعتراضات گره خواهند زد.

در پانزدهمین روز قیام سراسری بسیاری مناطق تهران شاهد «جنگ» و درگیری بین مردم و قوای سرگوبگر بود. مردم در اکثر مناطق شعارهای مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه ای سر دادند.

در تهران خیابان جمهوری سنگر بندی شده و مردم با نرده ها خیابان را بستند. در بزرگمهر نادری تهران یک جنگ تمام عیار در جریان بود. در سعادت آباد و پونک جمعیت زیادی شعارهای ضد حکومتی میدادند. در اصفهان نارنجک گاز اشک آور منفجر شده و درگیری صورت گرفت. همزمان در شهرهای کردستان و بلوچستان اعتراض، اعتصاب و درگیری در جریان بود.

جدید – خبرهای شبانه – قیام سراسری ایران شنبه ۹ مهر

در سنندج و مریوان هم اکنون صحنه جنگ و درگیری میان جوانان و ماموران در جریان است. مردم سنندج را سنگر بندی کرده اند.

شهرهای بلوچستان همچنان صحنه درگیری میان جوانان و ماموران است.

در تهران در نقاط بسیاری اعتراض و درگیری در جریان است از جمله در ایستگاه متروی قیطریه، خیابان ولی عصر الهیه و …. مردم در خیابان هستند.

همچنین در شهرهای کرمان، کرمانشاه،‌ بلوار هفت تیر مشهد، بوشهر، اعتراضات در جریان است.

پلیس در بلوار هفت تیر مشهد خیابان را بسته و شلیک میکند.

سوران منصورنیا در حساب شخصی خود اعلام کرد:‌«چندین پیام از مریوان دریافت کرده‌ام که نشان می‌دهد سرکوبگران مردم را بدون هیچ مسامحه‌ای با گلوله جنگی میزنند.»

جدید – وجود آمبولانسها در کوی دانشگاه تهران – ساعت ۳ بعد از ظهر شنبه ۹ مهر

یک منبع مطلع در گزارشی به کانون حقوق بشر ایران گفت: «امروز چهار تا آمبولانس به محوطه کوی دانشگاه تهران در امیرآباد  آورده اند. که یکی از آنها فاقد پلاک هست . شب برای دانشجویان احتمال دستگیری و انتقال با آنها  وجود دارد.

داخل خوابگاه هیچ وقت آمبولانسی نمی آورند در بهداری که خارج از کوی هست همیشه یک آمبولانس برای مواقع اورژانس موجود هست. از صبح امروز اینها را آورده اند. چند روز هست حراست دانشجویان را شناسایی می کند دوربینها را حسابی کنترل می کنند. وجود آمبولانس در کوی آن هم چهار تا کاملا غیر عادی هست.

نگرانی برای بازداشت گسترده دانشجویان وجود دارد.

در اینجا اخبار اعتصابات و اعتراضات امروز را میخوانید:

از صبح امروز بر اساس خبرهای رسیده شهرهای اشنویه، بانه، بوکان، پیرانشهر،‌روانسر، سردشت، سننددج، قزوین، مریوان، مهاباد و نقده، ارومیه، در اعتصاب هستند.

زنان مریوان بروشوری منتشر کرده اند که روی آن نوشته:‌ «اعتصابات را به اعتراضات گره بزنیم.»

اینترنت در بسیاری شهرهای کردستان قطع شده است.

خبر فوری و جدید – مردم میله های وسط خیابان را کنده و خیابان را سنگربندی کردند. خیابان در دست مردم است. درگیریها به نزدیکی بین خامنه ای رسیده است.

به گزارش هه نگاو – هم‌اکنون بیش از ۱۰۰۰ نفر از مردم معترض با شعارهای ضد حکومتی در میدان فرمانداری بوکان دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.

گزارشی از مهاباد: «شهر در اعتصاب کامل به‌سر می‌برد و برخلاف روال گذشته تعداد زیادی از سوپرمارکت‌ها هم به این اعتصاب عمومی پیوسته‌‌اند.»

خبر فوری از سقز و دهگلان:‌ «هم‌اکنون درگیری شدید میان مردم معترض سقز و دهگلان با نیروهای سپاه پاسداران. سپاه پاسداران به سوی مردم تیراندازی می‌کند.»

خبر فوری از ثلاث باباجانی: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در ثلاث‌باباجانی به سوی یک اتومبیل سواری تیراندازی کرده و یک شهروند را به نام محمدفرج رحیمی به قتل رساندند. (هه نگاو)

در دهگلان مردم با ماموران درگیر شدند. صدای تیراندازی و دورآتش به چشم می خورد.

شعار مردم در خیابان جمالزاده تهران: مرگ بر ستمگر نه شاه میخوایم نه رهبر.

در یک جنایت نابخشودنی ماموران جمهوری اسلامی در تهران از داخل آمبولانس به مردم شلیک میکنند:

اعتراضات به خیابانها کشیده شد. در تهران خیابان کارگری شمالی و بلوار کشاورز شاهد حضور جمعیت معترضان

اعتراض گسترده و پرشور جوانان در گوهردشت کرج: «ایرانی باغیرت حمایت حمایت»

اعتصاب گسترده جوانان در دانشگاهها

دانشگاهها- تا این لحظه دانشگاههای فردوسی مهشد، دانشگاه زنجان و دانشگاه علوم پزشکی تهران، علم و صنعت تهران، خوارزمی واحد کرج، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه شیراز، دانشگاه آزاد تهران، دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشگاه آزاد تهران غرب، دانشگاه معماری و هنر پارس تهران، دانشکده علوم پایه دانشگاه گیلان، دانشگاه کرمان، دانشگاه یزد، دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، دانشگاه خلیج بوشهر، دانشگاه آزاد شهر قدس دانشگاه الزهرا، و… به اعتصابات سراسری پیوسته اند.

گفته میشود دستکم ۱۰ آمبولانس وارد دانشگاه تهران شده است. ماموران حکومتی این روزها از آمبولانس برای انتقال نیرو و یا بازداشت مردم استفاده کرده اند. شماری از دانشجویان بازداشت شده و توسط آمبولانس به مکان نامعلومی منتقل شدند.

درگیری مقابل دانشگاه اصفهان؛ دانشجویان درحال شعار مرگ بر خامنه ای و مرگ بر دیکتاتور مورد حمله ماموران امنیتی قرار گرفتند. صدای شلیک به گوش می رسد.

دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد شعار دانشجوی زندانی آزاد باید گردد سر دادند.

دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر شعار میدهند: «بترسید بترسید ماهمه باهم هستیم»

دانشجویان دانشگاه سنندج شعار میدهند: «از کرستان تا سیستان حمایت حمایت»

https://twitter.com/HengawO/status/1576211792333656065

بر اساس خبرهای رسیده پیرو اعلام اعتصاب رانندگان اسنپ، شرکت اسنپ بطور مستمر طرح تشویقی و پاداش ارائه می دهد که رانندگان را تشویق به حضور بر سر کار کند.

جمعی از رانندگان و کارمندان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران طی بیانیه‌ای در اعتراض به سرکوب اعتراضات مردم اعلام کردند به اعتصاب‌های سراسری می‌پیوندند.

فعالان بلوچ گزارش کردند: «در زاهدان اجساد شهیدان توسط سردخانه ها پذیرفته نمی شود و دولت هم اجازه تشییع جنازه نمیدهد. اجساد در خانه های مردم هستند. خانواده شهیدان هم دستگیر شده و یا تحت فشار حکومت قرار دارند.- شرایط بشدت بحرانی است.»

همچنین خیابانهای زاهدان همچنان در تسخیر جوانان است. آنها شعار میدهند: «از کردستان تا بلوچستان، تجاوز، جنایت ننگ بر این ولایت»

حمایتهای بین المللی :

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا: «همه به شجاعت زنان ایرانی و تلاش‌شان برای آزادی افتخار می‌کنیم، غم و اندوه از قتل این زن شجاع دل همه ما را شکست و باعث شد که در مقابل حرکتی مردمی برای آزادی زنان و همه مردم ایران ایجاد شود.»

براندون اسلی، قهرمان المپیک سیدنی و مربی تیم کشتی آمریکا، با انتشار پیامی در اینستاگرام، ضمن یادآوری مهربانی و محبت مردم ایران نوشت: در این روزهای ناآرام در داخل ایران، من مایلم حمایت خود را از مردم ایران ابراز کنم. من به عنوان پدر سه دختر، نمی‌توانستم بدون توجه به حمایت خود از زنان ایران و مبارزه آنها برای عزت خویش صحبت کنم. همه ما صحبت های شما را می شنویم و از شما در تلاش برای یک زندگی عادلانه و انسانی حمایت می کنیم. لطفا در امان باشید دعای ما با همه شماست!

باشگاه برنتفورد انگلستان با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود ضمن انتشار عکس سامان قدوس مهاجم این تیم، در متنی نوشته در کنار سامان قدوس و آن‌هایی ایستاده است که در کنار زنان ایران ایستاده‌اند.

الن دی جنرس، مجری و کمدین مشهور آمریکایی با ۱۲۵ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام با انتشار پستی از اعتراضات ایران و زنان ایرانی حمایت کرد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل