محکومیت شهاب بیات از بازداشت شدگان همدان به سه سال زندان

محکومیت شهاب بیات از بازداشت شدگان همدان به سه سال زندان

محکومیت شهاب بیات از بازداشت شدگان همدان به سه سال زندان

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، شهاب بیات از بازداشت شدگان همدان به سه سال زندان محکوم شد.
شهاب بیات، دانشجوی مهندسی شهرسازی دانشگاه آزاد همدان است که هم اکنون در زندان مرکزی همدان محبوس است. او در روز ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، در مسیر حرکت به محل کار توسط ماموران اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شد.

خانواده وی پس از یک هفته بی خبری از وضعیت وی، مطلع شدند که او در بازداشتگاهی موسوم به اماکن که مربوط به وزارت اطلاعات است، در بازداشت به سر می برد.
وی پس از دو هفته بازجویی و شکنجه در اطلاعات به زندان مرکزی همدان منتقل شد.

شهاب بیات حین بازجویی مورد شکنجه قرار گرفته و دندانش را حین ضرب و شتم شکستند. همچنین بشدت لاغر شده و وزن کم کرده است.

شهاب بیات در روز ۱۵ آذرماه ۱۴۰۱، توسط دادگاه انقلاب همدان به ریاست قاضی اسماعیلی به سه سال زندان محکوم شد. اتهاماتی که به موجب آن وی را به سه سال زندان محکوم کرده اند، «فراخوان علیه امنیت، برهم زدن امنیت کشور، تشکیل کانال تلگرامی، حضور در اعتراضات» می باشد.

زندانی سیاسی شهاب بیات هم اکنون در زندان مرکزی همدان از درد دندان ناشی از شکستن دندانش زیر شکنجه در رنج و محروم از رسیدگی پزشکی است.

شهاب بیات

شهاب بیات مجرد و خبرنگار مستقل ورزشی در حوزه پرسپولیس است.

لازم به ذکر است که پس از قتل مهسا امینی در تهران، موجی از اعتراضات و تظاهرات سراسری در ایران به راه افتاد که با وجود گذشت بیش از سه ماه همچنان ادامه دارد. طی این اعتراضات بیش از ۷۰۰ نفر کشته و بیش از سی هزار تن در سراسر شهرهای ایران دستگیر شدند. تعدادی از بازداشت شدگان به محاربه و اعدام محکوم شدند.

وز پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱، سی و پنجمین جلسه ویژه شورای حقوق بشر درباره وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران برگزار شد. درخواست برگزاری این جلسه توسط ۵۰ کشور اعلام و پشتیبانی شده است. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در این جلسه قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس بندی از آن، یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی درباره اعتراضات ایران باید تشکیل شود.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل