کارنامه سیاه قاضی صلواتی معروف به قاضی مرگ(خلخالی دوم)

قاضی صلواتی – قاضی مرگ(خلخالی دوم) - ابولقاسم صلواتی

قاضی صلواتی – قاضی مرگ(خلخالی دوم) - کارنامه

گوشه‌ای از کارنامه قاضی صلواتی (ابوالقاسم صلواتی)

نام ‌و نام خانوادگی: ابوالقاسم صلواتی معروف به قاضی صلواتی

تاریخ تولد: ۲۵ تیر ۱۳۴۶

زاده: تویسرکان استان همدان

مدرک تحصیلی: احتمالا کارشناسی حقوق

احکام صادره : حداقل ۳۲۸ حکم (شامل اعدام، زندان و تبعید)

سمت فعلی: رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران

اطلاعات کاملی از زندگی‌نامهٔ صلواتی در رسانه‌های حکومتی وجود ندارد. گفته می‌شود که :‌ معلوم نیست که صلواتی اسم اصلی او باشد. او به‌واسطهٔ استفاده از «اتهامات ساختگی» برای محکوم کردن متهمان به اعدام و حبس سنگین، مشهور است و حتی در قوه قضائیه به «قاضی اعدام» و «قاضی مرگ» و «قاضی دارزن» معروف است.

قاضی صلواتی که اینک رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران است، پس از اعتراضات سراسری ۱۳۸۸ و با صدرو احکام سنگین قضایی به جرگه قاضی‌های حلقه بگوش خامنه‌ای وارد شد. گفته می‌شود وی حتی دارای مدرک کارشناسی حقوق هم نیست.

با ارسال هرگونه اطلاعات به ما در افشای قاتلان و شکنجه‌گران و ناقضان حقوق بشر یاری رسانید

  قاضی صلواتی، خلخالی دوم

  ابوالقاسم صلواتی ۵۶ساله متولد تویسرکان در استان همدان و رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران است. وی به دلیل صدور بیش از حد، احکام اعدام به «قاضی مرگ» یا «خلخالی دوم» مشهور شده است. ابوالقاسم صلواتی، حتی در بین افراد قوه قضاییه با عنوان «قاضی دارزن» شناخته می‌شود. آخرین حکم وی مربوط به صدور حکم اعدام برای محمد قبادلو است که در دادگاه به ریاست صلواتی به اتهام افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده و حکم وی در تاریخ ۳ بهمن ۱۴۰۲ به اجرا در‌آمد.

  محمد قبادلو حکم اعدام توسط قاضی صلواتی
  حکم اعدام محمد قبادلو توسط قاضی صلواتی

  قاضی صلواتی در دوران جنگ بسیجی‌ و جانباز بوده است. او در سال ۶۶ فعالیت خود را در پلیس قضایی کردستان آغاز کرد. پس از ادغام پلیس قضایی با نیروی انتظامی در سال ۱۳۷۰ به قوه قضاییه منتقل گردید. صلواتی پس از قیام سال ۱۳۸۸، با صدور احکام سنگین قضایی به جرگه قاضی‌های جنایتکار و حلقه بگوش خامنه‌ای وارد شد. گفته می‌شود او حتی دارای مدرک کارشناسی حقوق هم نیست. اتحادیه اروپا طی تصمیمی در فروردین ۱۳۹۰ وی را به دلیل نقض گسترده حقوق بشر، مشمول تحریم‌های خود قرار داد. صلواتی در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۸ توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا، به اتهام دست داشتن در مجازات مردم ایران در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

  صدور احکام فله‌ای اعدام برای متهمان

  ابوالقاسم صلواتی به دادن حکم اعدام فله‌ای برای متهمان و نقض حکم در دادگاه‌های دیگر مشهور است. او برای یکی از بازداشتی‌های قیام ۱۴۰۱ بنام محمد بروغنی به اتهام محاربه، حکم اعدام صادر کرد اما در دیوان عالی این حکم بدلیل نقص در پرونده متوقف گردید.

  صلواتی پیش از این برای ۳ تن از معترضین اعتراضات سراسری آبان ۹۸ به نام‌های امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی حکم اعدام صادر کرد که در دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال حبس کاهش یافت.

  صدور حکم اعدام معترضان، زندانیان و فعالان سیاسی توسط قاضی صلواتی

  قاضی صلواتی صادرکننده حکم اعدام محسن شکاری است. وی اولین جوان معترضی بود که در سال ۱۴۰۱، توسط دادگاه‌ به اعدام محکوم شد و حکم وی به اجرا درآمد.

  برخی از کسانی که حکم اعدام آنها توسط قاضی صلواتی صادر شده

  دادگاه زندانیان سیاسی، فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی، شیرین علم‌هولی، زانیار و لقمان مرادی به ریاست صلواتی برگزار شد و او این ۵ زندانی سیاسی را به اتهام محاربه به اعدام محکوم کرد.

  قاضی صلواتی همچنین قاضی دادگاه ۳تن از مرتبطین با سازمان مجاهدین خلق به نام‌های علی صارمی، محمدعلی حاج‌آقایی و جعفر کاظمی بود که آنها را به اعدام محکوم کرد که حکم آنها در سال ۱۳۸۹ به اجرا درآمد.

  از دیگر زندانیانی که قاضی صلواتی رسیدگی به پرونده آنان را در دست داشت و برای آنها حکم اعدام صادر کرده است می‌توان به صدور حکم اعدام برای روح الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، مجید جمالی فشی از متهمان پرونده جاسوسی هسته‌ای، محسن امیراصلانی مفسر قرآن اشاره کرد.

  قاضی صلواتی علاوه بر این ابوالفضل مهری، حسین حاجی‌لو، سعید شیرازی و محسن رضازاده قراقلو را به «مقابله با حکومت اسلامی» و «اخلال در نظم و امنیت کشور به اعدام» متهم کرد که می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام آنها گردد.

  صدور حکم اعدام محمد قبادلو توسط قاضی صلواتی

  او همچنین ۶تن از فعالان محیط ‌زیست را با اتهام‌های «جاسوسی و امنیتی» به ۶ تا ۱۰ سال حبس محکوم کرد.

  این جنایتها و نقض اولیه ترین حقوق انسانی که در حاکمیت سیاه ولایت فقیه، علیه مردم و جوانان به اجرا درمی‌آید، در حافظه تاریخی مردم ایران ثبت شده و هیچگاه فراموش نخواهد شد.

  همانگونه دستگاه فاشیسم هیتلری با همه وحشیگری و کوره‌های کشتار انسانها، فرو ریخت و دست اندرکاران آن جنایت هولناک در جریان جنگ جهانی دوم، به پای میز محاکمه کشیده شده و به دست عدالت سپرده شدند، دستگاه سرکوب حاکمیت ولایت فقیه با پاسداران و اطلاعاتش و با همه قضات و عواملی که در خدمت آن هستند نیز باید در انتظار چنین روزی باشند.

  از عموم هموطنان، زندانیان و بازداشتی‌های اعتراضات سراسری میخواهیم که هرگونه اطلاعاتی درباره قضات دادگاههای انقلاب در دست دارند، آنها را در اختیار کانون حقوق بشر ایران بدهند تا اسامی و اطلاعات این مهره‌های سرکوبگر و جنایتکار را در انظار مردم ایران افشا کنیم.

  کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
  تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

  خروج از نسخه موبایل