فاطمه گرجی دانشجوی ۲۳ ساله به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد + سند

فاطمه گرجی دانشجوی ۲۳ ساله به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد + سند

فاطمه گرجی دانشجوی ۲۳ ساله

فاطمه گرجی از باداشت شدگان اعتراضات سراسری بدون داشتن حق وکیل محاکمه و به حبس، شلاق در کنار دیگر محکومیتها محکوم شد.

کانون حقوق بشر ایران ۱۵ آذر ۱۴۰۱؛ فاطمه گرجی دانشجوی ۲۳ ساله رشته مهندسی شیمی گرایش محیط زیست دانشگاه سمنان ( ورودی ۱۴۰۱) از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری به ۱ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت عضویت در گروهها و احزاب سیاسی و اجتماعی محکوم شده و از برخی دیگر اتهامات تبرئه شد.

این حکم بدوی بوده و وی به آن اعتراض خواهد کرد. این درحالیست که او از حق وکیل که حداقل حق هر انسانی برای شرکت در دادگاه است برخوردار نیست.

فاطمه گرجی که روز ۲۲ مهر بازداشت شد، پس از تحمل چند روز حبس و سلول انفرادی با وثیقه آزاد و دادگاه اول وی در تاریخ ۱۷ آبان ۱۴۰۱ در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان سمنان به ریاست قاضی «علیرضا ملازاده» برگزار شد. در این دادگاه فاطمه با اتهامات «اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در اعتراضات» به یک سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی به مدت چها سال، ممنوعیت خروج از کشور به مدت ۲ سال و ممنوعیت عضویت در گروهها و احزاب سیاسی و اجتماعی محکوم شد.

دادگاه دوم فاطمه گرجی در تاریخ ۱۴ آذر ۱۴۰۱ به ریاست «قاضی رستمی» برگزار شد. وی در این دادگاه از اتهامات برهم زدن امنیت کشور، اهانت به خامنه ای و اهانت به مقدسات تبرئه شد و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس محکوم شد.

بر اساس قانون تجمیع احکام یک سال حبس در کنار دیگر محکومیتها درمورد او قابل اجرا خواهد بود.

وی در این دو دادگاه از حق داشتن وکیل محروم بوده و حتی اجازه داشتن وکیل تسخیری را پیدا نکرد. خانواده فاطمه همچنین تمکن مالی برای گرفتن وکیل خصوصی نداشتند.

فاطمه گرجی در تاریخ ۲۲ مهر ۱۴۰۱ در مسیر رفتن به خوابگاه با یک خودروی ۲۰۶ سفید مربوط به ماموران اطلاعات در سمنان بازداشت شده و با دستبند و چشمبند ربوده شده و به مکان نامعلومی منتقل شد. وی در تمام این مدت با چشمان بسته و در سلول انفرادی بوده و هنوز هم نمیداند به کجا برده شده است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل