زندانی سیاسی علی مجدم کیست ؟

کانون-حقوق-بشر-ایران-زندانی-سیاسی-علی مجدم-کیست

کانون-حقوق-بشر-ایران-زندانی-سیاسی-علی مجدم-کیست

زندانی سیاسی علی مجدم کیست ؟

نام و نام خانوادگی:   علی مجدم

محل تولد:   اهواز

تاریخ تولد:  ۱۳۶۰

تحصیلات: 

اتهامات: شرکت در عملیات مسلحانه علیه نیروهای امنیتی، اقدام علیه امنیت کشور، ارتباط با خارج و تشکیل گروه مخالف نظام

محکومیت:  اعدام

تاریخ آخرین بازداشت:  ۲۰ بهمن ۹۸

محل‌های حبس:  زندان شیبان اهواز

گردآوری و تنظیم: اسفند ۱۴۰۱

زندانی سیاسی علی مجدم، ۴۱ ساله فرزند صالح از اهالی کوت سیدصالح اهواز متاهل و دارای دو دختر و یک پسر است.

علی مجدم در۲۰ بهمن ۹۷ توسط اداره اطلاعات بازداشت شد. در خرداد ۹۸ پس از گذشت ۶۳ روز نگهداری در اداره اطلاعات و سلول انفرادی به بند ۸ زندان شیبان اهواز منتقل شد.

وی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت شده است.

علی مجدم همراه با ۱۴ زندانی دیگر متهم هستند که در شهریورماه ۹۷ در عملیات مسلحانه بر علیه نیروهای امنیتی شرکت داشته اند. او به عنوان متهم ردیف اول این پرونده با اتهاماتی همچون شركت در عمليات مسلحانه عليه نيروهای امنيتی، اقدام عليه امنيت كشور، ارتباط با خارج و تشكيل گروه مخالف نظام در دادگاه انقلاب محاكمه شده است.

همزمان با این زندانی سیاسی، تعداد دیگری نیز در رابطه با این پرونده بازداشت شدند که اسامی آنها عبارت است از:

سيدسالم آلبوشوكه متولد ۱۳۶۳ از شادگان، حبيب دريس متولد ۱۳۶۲ از قلعه كنعان اهواز، جاسم آلبوغبيش متولد ۱۳۶۲ از خرمشهر، اسكندر منيعات، طارق منيعات، توفیق منیعات از شهروندان اهل شادگان، سليم دریعاوی ۳۳ساله، علی جوادی ۲۱ ساله از كوت سيدصالح اهواز، محمد سعد مجدم، محمدرضا مجدم، محمد امير مجدم و دو خانم هموطن از اهالی شادگان همچنین. معين خنفری۲۸ ساله از اهالی كوت سيدصالح، وی سه ماه بعد بازداشت گردید.

اتهام کلیه این زندانیان نیز «اقدام علیه امنیت ملی» ذکر شده است.

ماموران اطلاعات سپاه همسر و فرزند علی مجدم را برای تحت فشار گذاشتن او بازداشت کردند. بازجویان علی را مقابل دیدگان همسر و فرزندش شکنجه کردند و بیش از ۶ ماه او را در سلول انفرادی نگه داشتند تا بتوانند از او اعتراف اجباری جعلی بگیرند.

نهایتاً پس از انتشار اعترافات اجباری جعلی فرزند و همسرش را آزاد کردند.

علی مجدم همچنین پس از شورش زندانیان در تاریخ ۱۲ فروردین ۹۹ در اعتراض به شیوع کرونا در زندان شیبان اهواز، همراه با شماری از زندانیان به اداره اطلاعات منتقل شد. اما پس از چند روز به زندان شیبان بازگردانده شده و در سلول انفرادی محبوس شد.

زندانی سیاسی علی مجدم در تاریخ ۲۸شهریور ۹۹، همراه با سه زندانی سیاسی محکوم به اعدام از زندان شیبان اهواز به محل نامعلومی منتقل گردیده است. این انتقال باعث بوجود آمدن نگرانی در خصوص خطر جانی وی شده است.

در روز ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز علی مجدم را همراه با ۵ زندانی سیاسی حبیب دریس، سالم موسوی، محمد‌رضا مقدم، عدنان موسوی و معین خنفری به اتهام محاربه به اعدام محکوم کرد.

بر اساس اخبار قاضی ادیبی‌مهر، رئیس شعبه ۴ دادگاه انقلاب شخصا در زندان شیبان حاضر شده و حکم اعدام شش زندانی سیاسی عرب علی مجدم فرزند صالح، معين خنفری فرزند صادق، محمدرضا مقدم فرزند محمدعلی، سيدسالم موسوی فرزند خلف، سيدعدنان موسوی فرزند يونس و حبيب دريس فرزند عبدالامير را به طور شفاهی به آنها ابلاغ کرد.

شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز شش تن از دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در زندان شیبان و سپیدار را در این پرونده به زندان محکوم کرده:

فارِس عموری به ۳۵ سال، جاسم آلبوغبیش به ۱۵ سال، اسکندر مُجَدَم، محمدقاسم مُجَدَم (برادر محمدرضا مُجَدَم)، رعد منیعات و توفیق منعیات، هرکدام به پنج سال زندان محکوم شدند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل