عدم پاسخگویی قوه قضاییه به خانواده های زندانیان محکوم به اعدام + فیلم

عدم پاسخگویی قوه قضاییه به خانواده های زندانیان محکوم به اعدام + فیلم

پس از ساعتها تجمع تعدادی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام همراه با کودکان و مادران پیر، عوامل قوه قضاییه هیچ پاسخی به آنها ندادند.

با گذشت دو روز از تجمع خانواده زندانیان محکوم به اعدام در کرج و تهران، قوه قضاییه هنوز هیچ پاسخی به خانواده ها نداده است.

کانون حقوق بشر ایران، امروز ۱۶ شهریورماه ۱۴۰۱، از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ بعدازظهر تعدادی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام، همراه با کودکان و مادران پیر در جلوی دفتر قوه قضاییه در تهران تجمع کرده و فریاد نه به اعدام سر دادند تا بتوانند فرزندان خود را نجات بدهند. اما مسئولان قوه قضاییه بعد از ساعت ها معطلی به آنها هیچ پاسخی ندادند.

به گفته یک منبع مطلع، هیچکس برای پاسخگویی به خانواده های زندانیان که از شهرهای دور به تهران آمده بودند از ساختمان بیرون نیامد.

بعد از چند ساعت از خانواده ها خواستند که چند نفر برای صحبت به داخل بروند. اما به آنها هم بعد از ۳ ساعت ایستادن پشت در، فقط ۵ دقیقه اجازه صحبت داده و به ایشان گفتند که «بروید درخواست عفو بدهید!».

علاوه بر این ماموران انتظامی قصد بر هم زدن تجمع خانواده ها را داشتند. آنها به خانمی حمله کردند که گوشی اش را بگیرند اما خانواده ها اجازه این کار را ندادند. آنها همچنین قصد دستگیری پسر جوان از خانواده ها را داشتند که با اعتراض حاضران اجازه این کار نیز به ماموران داده نشد.

شایان ذکر است خانواده ها روز گذشته نیز در کرج مقابل دادگاه استان البرز تجمع و اعتراض کرده بودند.

بر اساس گزارشات رسیده به کانون حقوق بشر ایران، شمار زیادی از زندانیان زیر حکم اعدام در زندانهای مرکزی کرج و قزلحصار وجود دارند که ظن آن می رود با توجه به خبرهای دریافتی سرعت اجرای احکام اعدام تسریع شود، از این رو فضا در این زندانها ملتهب و خانواده ها بشدت نگران عزیزانشان هستند.

زندان مرکزی کرج ده سالن دارد که در هر سالن دستکم ۱۰۰ نفر حکم اعدام دارند. یعنی هزار نفر در این زندان زیر حکم اعدام هستند.

در زندان قزلحصار حدودا ۲۰۰۰ زندانی با جرم سنگین و امنیتی زندانی هستند، از این میان حدود ۱۵۰۰ زندانی حکم اعدام دارند (که شماری تایید شده و شماری هنوز تایید نشده است).


همچنین فتاحی رئیس زندان مرکزی کرج به زندانیان گفته است: «خدا به شما رحم کند ما ماموریم و معذور! دستور اجرا از طرف قوه قضاییه داده شده است.» گفته میشود روسای زندانها به بندها سرکشی کرده و راههای شورش و فرار را با سیم خاردار و آهن بسته اند.

کانون حقوق بشر ایران همصدا با خانواده زندانیان محکوم به اعدام خواستار توقف فوری اجرای احکام اعدام است. ما از سازمان ملل و شورای حقوق بشر می خواهیم برای توقف اعدامها در ایران اقدام فوری بعمل بیاورند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل