دومین روز تجمع خانواده محکومان به اعدام مقابل قوه قضاییه در تهران با شعار: «اعدام نکنید!» + فیلم

دومین روز تجمع خانواده محکومان به اعدام مقابل قوه قضاییه در تهران با شعار: «اعدام نکنید!» + فیلم

دومین روز تجمع خانواده زندانیان محکوم به اعدام در تهران مقابل قوه قضاییه برگزار شد. مادران و خانواده زندانیان شعار میدهند: اعدام نکنید

کانون حقوق بشر ایران، صبح امروز چهارشنبه ۱۶ شهریورماه ۱۴۰۱، خانواده زندانیان محکوم به اعدام در دومین روز تجمع خود، در مقابل دفتر قوه قضاییه در تهران اقدام به تجمع اعتراضی کردند و خواستار لغو احکام اعدام عزیزانشان شدند.

این تجمع در اعتراض به اجرای ظالمانه و دسته جمعی احکام اعدام در زندان های ایران از جمله زندان مرکزی کرج و قزلحصار انجام گرفت.

خانواده های زندانیان محکوم به اعدام با در دست گرفتن پلاکاردهایی با مضامین #اعدامنکنید و #نهبه_اعدام مواد مخدر اقدام به اعتراض کرده و خواستار توقف اجرای احکام اعدام شدند.

در میان تجمع کنندگان کودکان نیز به چشم می خورند. روی پلاکارد یکی از کودکان نوشته است: «نه به اعدام مواد مخدر».

خانواده های زندانیان ساعت ۱۰ صبح روز ۱۵ شهریورماه ۱۴۰۱ نیز برای اولین روز، با در دست گرفتن پلاکاردهای «اعدام نکنید» و «قوه قضاییه پاسخ»، در مقابل دادگاه انقلاب کرج اقدام به تجمع اعتراضی در اعتراض به اعدام فرزندانشان کرده بودند.

لازم به ذکر است روز گذشته ۱۵ شهریور دستکم ۱۲ زندانی در زندانهای مرکزی کرج، میناب و تایباد اعدام شدند و هفت زندانی در زندانهای قزلحصار و قم جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

شمار زیادی از زندانیان زیر حکم اعدام در زندانهای مرکزی کرج و قزلحصار وجود دارند که ظن آن می رود با توجه به خبرهای دریافتی سرعت اجرای احکام اعدام تسریع شود، از این رو فضا در این زندانها ملتهب و خانواده ها بشدت نگران عزیزانشان هستند.

زندان مرکزی کرج ده سالن دارد که در هر سالن دستکم ۱۰۰ نفر حکم اعدام دارند. یعنی هزار نفر در این زندان زیر حکم اعدام هستند.

در زندان قزلحصار حدودا ۲۰۰۰ زندانی با جرم سنگین و امنیتی زندانی هستند، از این میان حدود ۱۵۰۰ زندانی حکم اعدام دارند (که شماری تایید شده و شماری هنوز تایید نشده است).


همچنین فتاحی رئیس زندان مرکزی کرج به زندانیان گفته است: «خدا به شما رحم کند ما ماموریم و معذور! دستور اجرا از طرف قوه قضاییه داده شده است.» گفته میشود روسای زندانها به بندها سرکشی کرده و راههای شورش و فرار را با سیم خاردار و آهن بسته اند.

کانون حقوق بشر ایران همصدا با خانواده زندانیان محکوم به اعدام خواستار توقف فوری اجرای احکام اعدام است. ما از سازمان ملل و شورای حقوق بشر می خواهیم برای توقف اعدامها در ایران اقدام فوری بعمل بیاورند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل