تمدید یکساله مأموریت جاوید رحمان -گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران

جاوید رحمان فراخوان بین‌المللی به منظور حسابرسی از عاملان جنایت در ایران

جاوید رحمان فراخوان بین‌المللی به منظور حسابرسی از عاملان جنایت در ایران

ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر، آقای جاوید رحمان یک سال دیگر تمدید شد

روز سه شنبه ۱۵ فروردین۱۴۰۲ برابر با ۴آوریل۲۰۲۳، شورای حقوق بشر سازمان ملل با ۲۳ رای مثبت به قطعنامه پیشنهادی، ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را برای مدت یکسال دیگر تمدید نمود.

در روز ۱۰ مارس ۲۰۲۳ برابر با ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱، آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امر ایران گزارش ۲۰ صفحه ای را به شورای حقوق بشر ارائه داده بود. او در این گزارش به نقض حقوق بشر در سال ۲۰۲۲ پرداخته و گفته بود که از زمان شروع اعتراضات سراسری مردم ایران، که پس از قتل مهسا امینی رخ داد، بیش از ۱۸ هزار نفر دستگیر شده و ۴۷۶ نفر کشته شده اند. گزارشگر ویژه با مستند کردن دستگیری های خودسرانه، اعدام‌ها، دادگاه های نمایشی، شکنجه و رفتار نامناسب با معترضان در ایران، از حکومت ایران خواسته بود تمامی این رفتارها را متوقف کند.

لازم به ذکر است که پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱، سی و پنجمین جلسه ویژه شورای حقوق بشر درباره وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران برگزار شد. درخواست برگزاری این جلسه توسط ۵۰ کشور اعلام و پشتیبانی شده است. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در این جلسه قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس بندی از آن، یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی درباره اعتراضات ایران باید تشکیل شود.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل