بازپرسی از توماج صالحی در دادگاه انقلاب اصفهان

تایید حکم زندان توماج صالحی در دادگاه تجدیدنظر

تایید حکم زندان توماج صالحی در دادگاه تجدیدنظر

به گزارش کانون حقوق بشر ایران روز یک‌شنبه اول بهمن‌ماه ۱۴۰۲ جلسه بازپرسی از خواننده رپ توماج صالحی در دادسرای انقلاب شهرستان اصفهان برگزار شد. اتهام توماج صالحی معاونت در بغی است که ‌می‌تواند برای او خطر حکم سنگین از جمله اعدام را در پی داشته باشد. این جلسه بازپرسی و رسیدگی به اتهام توماج صالحی بدون ابلاغ قبلی و بدون حضور وکیل مدافع وی انجام شد.

امیر رئیسیان، وکیل مدافع توماج صالحی در رابطه با پرونده وی علت بازداشت دوباره او را اطلاع رسانی در قالب یک پیام تصویری در باره شکایت موکل از ضابطین پرونده عنوان کرد.

به گفته وکیل مدافع توماج، جلسه بازپرسی در خصوص ۲ اتهام جدید «معاونت در بغی» و «اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرایم علیه امنیت» برگزار شد. دادگاه همچنین بابت اتهاماتی که حکم برائت از آنها نیز صادر شده بود برای بار دوم تفهیم اتهام کرده است. اتهام اجتماع و تبانی در حالی است که در این پرونده، متهم دیگری وجود ندارد و هیچ سلاح سرد و یا گرمی از توماج کشف نشده است.

کیفر خواست با ۱۰ اتهام برای توماج صالحی

پیش از این آقای رئیسیان وکیل مدافع توماج صالحی در خصوص اتهامات وی گفته بود:

« در پرونده مربوط به بازداشت آبان ١۴٠١، توماج ٨ اتهام داشت که برای ۶ اتهام محکوم و در خصوص ٢ اتهام (همکاری با دولت متخاصم و توهین به رهبری) تبرئه شد. اتهام افساد فی‌الارض هم احراز نشد ولی برای تبصره ماده ٢٨۶ محکوم شد. حکم قابل اجرا هم ۶ سال و سه‌ ماه حبس بود. حالا پس از سه ماه دادگاه انقلاب اصفهان همان پرونده را به دادسرا ارسال کرده و دستور داده است که دو اتهام جدید را به توماج تفهیم کنند و کیفرخواست هم با ١٠ اتهام صادر شود!»

توماج صالحی خواننده رپ اعتراضی است. وی در روز ۲۱ شهریورماه ۱۴۰۰، در منزلش در شاهین شهر اصفهان دستگیر کرده و در تاریخ ۳۰ شهریورماه ۱۴۰۰، با قرار کفالت (مجازات نقدی و شش ماه زندان تعلیق شده به مدت یک سال) آزاد کردند. اتهام او در این پرونده «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» اعلام شده بود.

آزادی و دستگیری در کمتر از ۱۵ روز

 وی بار دیگر در ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، در شهرستان بروجن در استان چهار محال بختیاری دستگیر شده اما پس از یک سال در تاریخ ۲۷ آبان ۱۴۰۲ از زندان آزاد شد. وی بار دیگر در تاریخ ۹ آذرماه به‌ دلیل انتشار یک ویدئو اعتراضی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

توماج صالحی خواننده رپ اعتراضی است و اکثر آثار او بر علیه استبداد دینی می‌باشد. او در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، به همراه مردم معترض در خیابان حضور داشت و موضوع اعتراضات در ایران را در صفحات شبکه‌های اجتماعی خود پوشش می‌داد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل