اجرای حکم اعدام ۱۰ زندانی در زندانهای مرکزی کرج و میناب اجرا شد

اجرای حکم اعدام ۱۰ زندانی در زندانهای مرکزی کرج و میناب اجرا شد

زندان مرکزی کرج - زندان میناب

حکم اعدام ۱۰ زندانی در زندانهای مرکزی کرج و میناب اجرا شد – وضعیت در زندانهای کرج و قزلحصار ملتهب است

حکم اعدام ۱۰ زندانی از جمله سه زندانی در زندان مرکزی کرج و هفت زندانی در زندان میناب اجرا شد. خانواده زندانیان در مقابل دادگاه انقلاب کرج تجمع کرده و خواستار توقف اجرای احکام اعدام شدند.

کانون حقوق بشر ایران؛ سحرگاه امروز ۱۵ شهریور ۱۴۰۱، حکم اعدام ۱۰ زندانی در زندانهای مرکزی کرج و میناب اجرا شد. تمای این اعدامها با اتهام مواد مخدر بوده است.

اعدام سه زندانی در زندان مرکزی کرج:

حکم اعدام سه زندانی به نامهای شهرام کاکاوند، پیمان سلیمانی و عزیزیار هاشمی با اتهام مواد مخدر در زندان مرکزی کرج اجرا شد.

شهرام کاکاوند ۳۳ ساله اهل هرسین، پیمان سلیمانی ۴۴ ساله اهل کوهدشت و عزیزیار هاشمی اهل هرسین و ساکن کرج بوده اند.

شهرام و عزیزیار در سال ۹۸ و پیمان سلیمانی در سال ۹۶ بازداشت شدند.

این زندانیان هر سه روز یکشنبه ۱۳ شهریور از سالنهای سه و چهار به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

اعدام هفت زندانی در زندان میناب:

به گزارش حال وش سحرگاه امروز سه شنبه ۱۵ شهریور حکم اعدام هفت زندانی با اتهام مواد مخدر در زندان میناب اجرا شد. چهار نفر از زندانیان هموطنان بلوچ بوده اند.

اسامی و مشخصات این زندانیان عبارت است از:

در این گزارش همچنین آمده است: «سلیمان در مرداد ماه سال ٩٩، عبدالغفور در بهمن ماه ٩٧ و در شهرستان کهنوج، عبداالخالق، عباس، زبیری، جهرمی و هدایتی همگی در سال ٩٨ و در پرونده های جداگانه بازداشت و از دادگاه انقلاب میناب به ریاست قاضی حسن نیک طبع به اعدام محکوم شده اند.

***

قوه قضاییه دستور اعدام سریع زندانیان محکوم به اعدام در زندان های ایران داده است.

لازم به ذکر است که در روزهای گذشته حداقل ۱۸ زندانی محکوم به اعدام از زندان های مرکزی کرج، میناب و گوهردشت جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی منتقل شده اند.

همچنین امروز ۱۵ شهریور شماری از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام درمقابل دادگاه انقلاب کرج تجمع کرده و خواستار توقف اجرای احکام اعدام شدند.

شایان ذکر است شمار زیادی از زندانیان زیر حکم اعدام در زندانهای مرکزی کرج و قزلحصار وجود دارند که ظن آن می رود با توجه به خبرهای دریافتی سرعت اجرای احکام اعدام تسریع شود، از این رو فضا در این زندانها ملتهب و خانواده ها بشدت نگران عزیزانشان هستند.

زندان مرکزی کرج ده سالن دارد که در هر سالن دستکم ۱۰۰ نفر حکم اعدام دارند. یعنی هزار نفر در این زندان زیر حکم اعدام هستند.


همچنین فتاحی رئیس زندان مرکزی کرج به زندانیان گفته است: «خدا به شما رحم کند ما ماموریم و معذور! دستور اجرا از طرف قوه قضاییه داده شده است.» گفته میشود روسای زندانها به بندها سرکشی کرده و راههای شورش و فرار را با سیم خاردار و آهن بسته اند.

با احتساب اجرای حکم اعدام ۱۰ زندانی در زندانهای مرکزی کرج و میناب، شمار اعدامها از ابتدای سال جاری ۱۴۰۱ به دستکم ۳۲۸ نفر رسید.

کانون حقوق بشر ایران خواستار توقف فوری اجرای احکام اعدام است. ما از سازمان ملل و شورای حقوق بشر می خواهیم برای توقف اعدامها در ایران اقدام فوری بعمل بیاورند.

فیلمی از تجمع امروز خانواده زندانیان محکوم به اعدام، امروز سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ در مقابل دادگاه انقلاب کرج:

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل