قتل یک کولبر جوان با شلیک نیروهای هنگ مرزی

برادر این کولبر جوان نیز در سال ۹۸ در حین کولبری توسط نیروهای هنگ مرزی در مرز بانه کشته شده بود

با شلیک نیروهای امنیتی یک کولبر جوان کشته شد. این کولبر جوان صالح رشید‌زاده نام داشت و توسط نیروهای هنگ مرزی در منطقه بانه به قتل رسید. صالح رشید زاده۲۳ ساله، مجرد و از اهالی روستای قلعه رشی از توابع سردشت بود. نیروهای هنگ مـرزی در ساعت ۱۵۳۰ دقیقه روز چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱ بدون اخطار قبلی به این کولبر جوان شلیک کردند و وی را به قتل رساندند.

پیش از این در روز ۶ دی ماه ۱۳۹۸ نیروهای امنیتی برادر این کولبر جوان به نام محمد رشید‌زاده را در حین کولبری در مرز باژار در توابع سردشت با شلیک مستقیم به قتل رسانده بودند

کشتار سیستماتیک کولبران

قتل و کشتار کولبران به امری عادی تبدیل شده است و بصورت پیوسته و سیستماتیک و بطور خاص در شهرهای مرزی در جریان است. ماموران مسلح حکومتی بصورت آتش به اختیار، کولبران را تحت عنوان حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار داده یا مورد آزار و ضرب و شتم قرار می‌دهند. کشتار سیستماتیک کولبران را ابتدای سال جاری و با اجازه به هنگ مـرزی برای شلیک صورت دیگری به خود گرفته است. تنها در کمتر از ۴۰ روز ۷ کولبر در مرز بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ مـرزی به قتل رسیده‌اند.

به گزارش مرکز آمار کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، در پروسه یکساله ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی دستکم ۱۱۹ کولبر، سوختبر یا کاسبکار توسط ماموران حکومتی یا عوامل سپاه پاسداران به قتل رسیده اند.

کولبری شغل کاذب و طاقت فرسایی است که مردم مجبور هستند بخاطر تهیه لقمه نانی به آن رو بیاورند، اما ماموران انتظامی و سپاه پاسداران که عوامل اصلی غارت و نبود فرصت های شغلی هستند، همین اندک درآمد را هم از این مردم محروم می‌گیرند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل