کشته شدن یک کولبر بر اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی

کولبر هنگ مرزی

نیروهای هنگ مرزی در منطقه بانه بیشترین شلیک به سمت کولبران را داشته‌اند؛ تنها در مردادماه ۲۳ کولبر در این منطقه کشته و زخمی شده‌اند

نیروهای هنگ مرزی با شلیک مستقیم به سمت گروهی از کولبران یک تن از آنها را کشتند. کولبر کشته شده رزگار محمد‌زاده نام داشت. نیروهای هنگ مرزی روز یکشنبه ۲۰ شهریورماه ۱۴۰۱ در منطقه هنگه‌ژال در شهرستان بانه با کمین‌گذاری در مسیر کـولبران بدون اخطار قبلی به سمت آنها شلیک کردند که در نتیجه رزگار محمد‌زاده مورد اصابت قرار گرفته و کشته شد. وی ۴۰ ساله و پدر ۲ فرزند بود.

مردادماه ۱۴۰۱ از سیاه‌ترین ماه‌ها برای کـولبران بوده است. در این ماه ۶ تن از آنها کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی شدند. شلیک‌ها توسط نیروهای هنـگ مرزی و سپاه پاسداران صورت گرفته است. ۲۳ مورد از آمار بالا مربوط به کشته و زخمی شدن کـولبران در منطقه بانه است.

قتل و کشتار سیستماتیک کولبران در نواحی مرزی

قتل و کشتار کـولبران به امری عادی تبدیل شده است و بصورت پیوسته و سیستماتیک و بطور خاص در شهرهای مرزی در جریان است. ماموران مسلح حکومتی بصورت آتش به اختیار، کـولبران را تحت عنوان حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار داده یا مورد آزار و ضرب و شتم قرار می‌دهند.

به گزارش مرکز آمار کانون حقوق بشری نه به زندان ـ نه به اعدام، در پروسه یکساله ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی دستکم ۱۱۹ کـولبر، سوختبر یا کاسبکار توسط ماموران حکومتی به قتل رسیده اند. بسیاری از این افراد (که آمارشان در این عدد لحاظ نشده است) براثر تیراندازی دچار صدمات جدی شده و دیگر قادر به ادامه کار نیستند.

کـولبری شغل کاذب و طاقت فرسایی است که مردم مناطق مرزی بخاطر تهیه لقمه نانی مجبور به انجام آن هستند. اما ماموران انتظامی و سپاه پاسداران که عامل اصلی غارت و نبود فرصت‌های شغلی هستند، با ادعای مبارزه با قاچاق بدون ضابطه به سمت کـولبران شلیک می‌کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل