کشته شدن یک کولبر جوان بر اثر شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی

کولبر جوان

این کولبر جوان پدر ۲ فرزند بود که یکی از آنها هنوز بدنیا نیامده است

یک کولبر جوان در اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی کشته شد. این حادثه بامداد روز جمعه ۴ شهریورماه ۱۴۰۱ و در مرز برویشکانی بانه رخ داد. نیروهای هنگ مرزی در پاسگاه حفتاش با کمین‌گذاری در مسیر کولبران به سمت آنها شلیک کردند. در اثر این شلیک کولبر جوان، ریبوار رشیدی فرزند ابوبکر اهل روستای قولیاوا از توابع شهرستان بانه کشته شد. این کولبر جوان متاهل و پدر دو فرزند بود که یکی از آنها هنوز به دنیا نیامده است.

مردادماه ۱۴۰۱ از سیاه‌ترین ماه‌ها برای کـولبران بوده است. در این ماه ۶ تن از آنها کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی شدند. شلیک‌ها توسط نیروهای هنـگ مرزی و سپاه پاسداران صورت گرفته است. ۲۳ مورد از آمار بالا مربوط به کشته و زخمی شدن کولبران در منطقه بانه است.

قتل و کشتار سیستماتیک کولبران در نواحی مرزی

قتل و کشتار کولبران به امری عادی تبدیل شده است و بصورت پیوسته و سیستماتیک و بطور خاص در شهرهای مرزی در جریان است. ماموران مسلح حکومتی بصورت آتش به اختیار، کولبران را تحت عنوان حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار داده یا مورد آزار و ضرب و شتم قرار می‌دهند.

به گزارش مرکز آمار کانون حقوق بشری نه به زندان ـ نه به اعدام، در پروسه یکساله ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی دستکم ۱۱۹ کولبر، سوختبر یا کاسبکار توسط ماموران حکومتی به قتل رسیده اند. بسیاری از این افراد (که آمارشان در این عدد لحاظ نشده است) براثر تیراندازی دچار صدمات جدی شده و دیگر قادر به ادامه کار نیستند.

کولبری شغل کاذب و طاقت فرسایی است که مردم مناطق مرزی بخاطر تهیه لقمه نانی مجبور به انجام آن هستند. اما ماموران انتظامی و سپاه پاسداران که عامل اصلی غارت و نبود فرصت‌های شغلی هستند، با ادعای مبارزه با قاچاق بدون ضابطه به سمت کولبران شلیک می‌کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل