وضعیت بازداشت شدگان در بازداشتگاهها بحرانی و خطرناک است – هشدار کانون حقوق بشر ایران

وضعیت بازداشت شدگان در بازداشتگاهها بحرانی و خطرناک است - هشدار کانون حقوق بشر ایران

وضعیت بازداشت شدگان در بازداشتگاهها بحرانی و خطرناک است – کانون حقوق بشر ایران نسبت به این وضعیت هشدار داده و خواستار مداخله فوری شورای حقوق بشر ملل متحد است

کانون حقوق بشر ایران، ۱۰ مهر ۱۴۰۱، بر اساس خبرهای رسیده از منابع موثق، وضعیت بازداشت شدگان در بازداشتگاهها ازجمله در فشافویه، اوین، و سایر زندانها در شهرها و شهرستانها خطرناک و بحرانی است. شمار بسیار زیاد بازداشت شدگان در بازداشتگاها در شرایط کاملا غیر انسانی نگهداری می شوند. بسیاری بازداشت شدگان خونین و مجروح و آسیب دیده هستند و با همین وضعیت در اتاقهای کوچک، کثیف و بدون امکانات روی هم انباشته شده اند.

یک منبع مطلع به کانون حقوق بشر ایران گفت: «در فشافویه قیامت است. بندهایی که دست سپاه است پر از بازداشتی است. شماز زندانیان بسیار زیاد است. بسیاری از آنها خونین و آسیب دیده هستند. بسیاری را از تخت بستری در منازل و بعضا از بیمارستان دزدیده و به زندان برده اند. شرایط مافوق تصور و بحرانی است.»

این منبع افزود: «همچنین بند۲۰۹ زندان اوین قیامت است، بازداشتی ها را آنجا می برند. کادرهای زندان را برای سرکوب برده اند و جایشان از سپاه آورده اند، شبها تعداد زیادی آمبولانس به اوین می رود. دستگیرشدگان را با آمبولانس می برند. حتی دیده شده است با ماشین یخچال دار آدم به زندان می برند.»

از سوی دیگر شب گذشته نزدیک به ۱۰۰ نفر در اهواز بازداشت شدند. یک منبع مطلع در این خصوص گفت: «علاوه بر کسانیکه در خیابان بازداشت شده اند بسیاری از افراد از منازلشان ربوده شده و بازداشت شده اند. بازداشت شدگان را تقسیم کرده اند. برخی را به زندان مرکزی اهواز و برخی را به بازداشتگاههای وزارت و سپاه منتقل کرده اند.»

یک منبع موثق به کانون حقوق بشر ایران گفت: «یکی از پایگاههایی که برای سرکوب مردم کرمانشاه سازماندهی ماموران بسیجی را انجام می دهد، پایگاه بسج امام سجاد در خیابان راهنمایی کرمانشاه جنب مدرسه است، جای دنجی هست، حتی تعدادی از بازداشتی ها را آنجا برده اند.»

یکی از بازداشت شدگان بنام عرفان کهزاد در یک تماس ۲دقیقه ای در حالیکه به زبان فارسی صحبت میکرد (وی کرد میباشد و فارسی صحبت کردن در تماس کوتاه به این معناست که تماس در حضور مامور بوده است) وی اعلام کرد که در زندان گوهردشت است (درحالیکه زندان گوهردشت یک بازداشتگاه نیست و به نظر میرسد وی در یک بازداشتگاه امنیتی باشد)
به همین دلیل خانواده وی بشدت نگران وضعیت او هستند.» این درحالیست که عرفان کهزاد پایش تیر خورده و از تخت بیماری در منزلش ربوده شده و به زندان برده شد.

این یک نمونه از هزاران نمونه ای است که در حال حاضر در ایران رخ داده است.

کانون حقوق بشر ایران نسبت به وضعیت بازداشت شدگان هشدار داده و از شورای حقوق بشر ملل متحد و تمامی ارگانها و سازمانهای ذیربط، میخواهد برای نجات جان هزاران انسان بی گناه بازداشت شده اقدام فوری و عاجل به عمل بیاورند. با هر لحظه تاخیر جان انسانهای بیشتری در خطر جدی قرار میگیرد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل