نامه اعتراضی زنان زندانی سیاسی زندان اوین – اعدام باید متوقف شود!‌

نامه اعتراضی زنان زندانی سیاسی زندان اوین - اعدام را متوقف کنید!‌

محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد دو جوان اعدام شده

هجده تن از زنان زندانی سیاسی در نامه ای اعتراضی از زندان اوین نسبت به حکم اعدام واکنش نشان داده و اعلام تحصن و سردادن شعار در داخل زندان کردند

کانون حقوق بشر ایران، دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱؛ بدنبال صدور حکم اعدام برای معترضان بازداشتی، ۱۸ تن از زنان زندانی سیاسی زندان اوین با انتشار نامه ای اعتراض خود را نسبت به صدور احکام اعدام اعلام کرده و برای امروز دوشنبه ۲۱ آذر اعلام تحصن و سردادن شعار در مقابل افسر نگهبانی زندان کردند.

این زنان در نامه خود اعلام کردند: «راه دیگری وجود ندارد! این بار خیابان های شهر را با فریاد “اعدام را متوقف کنید” تسخیر کنیم و اعتصابات را با قدرت و فراگیری بیشتر ادامه دهیم. ما نیز در کنار شما، گرچه در زندان همراهی خود را با “خیابان” که به حکم اسارت از آن محروم مانده ایم، اعلام کرده و برای بیان مخالفت خود با اعدام در دفتر افسر نگهبان بند زنان زندان اوین، در تاریخ ۲۱ آذر ماه با خواندن سرود و سر دادن شعار تحصن میکنیم.»

متن کامل نسخه ای از نامه اعتراضی زنان زندانی سیاسی زندان اوین که به دست کانون حقوق بشر ایران رسیده از این قرار است:

«اعدام باید متوقف شود!

ما مردم آزادی خواه و برابری طلب ایران در ماههای اخیر برای سرنگونی رژیم دیکتاتوری جمهوری اسلامی هم پیمان شده ایم و در شهرها و روستاها، خیابان ها و خانه هایمان، در داخل و خارج از کشور به پا خاسته ایم.

سرکوب های وحشیانه و گسترده حکومت در سراسر کشور موجب پراکنده شدن اعتراضات قدرتمند خیابانی طی روزهای اخیر شده و حکومت به جای عقب نشینی از کشتار خیابانی و سرکوب، قدمی پیشتر نهاده و اعدام را برای ایجاد ارعاب آغاز کرده است. اعدام کسانی که شانه به شانه هم در خیابانها ایستاده بودند. اعدام محسن شکاری به عنوان یک معترض خیابانی جنایتی آشکار بود که جهان را به حیرت واداشت.

به پاس عهد و پیمان در قلب هایمان، به پاس دستهای گرم در دست هم گذاشته مان، به پاس فریاد برخاسته از سینه هایمان، به بغض نشکسته در گلویمان، تنهایشان نگذاریم و برای نجات جان به پا خاستگان در بند و توقف چرخه قتل حکومتی به پا خیزیم. برای پاره کردن ریسمان دور گلوی جوانانمان و برای درهم شکستن چوبه های برافراشته مرگ به پاخیزیم.

راه دیگری وجود ندارد! این بار خیابان های شهر را با فریاد “اعدام را متوقف کنید” تسخیر کنیم و اعتصابات را با قدرت و فراگیری بیشتر ادامه دهیم. ما نیز در کنار شما، گرچه در زندان همراهی خود را با “خیابان” که به حکم اسارت از آن محروم مانده ایم، اعلام کرده و برای بیان مخالفت خود با اعدام در دفتر افسر نگهبان بند زنان زندان اوین، در تاریخ ۲۱ آذر ماه با خواندن سرود و سر دادن شعار تحصن میکنیم.

اسامی امضاکنندگان (به ترتیب حروف الفبا): فریبا اسدی، الناز اسلامی، گلرخ ایرایی، نسرین جوادی، زهره داوری، زهره زیوری، زهره سرو، زهرا صفایی، گلاره عباسی، مرضیه فارسی، سپیده قلیان، صبا کردافشاری، نرگس محمدی، عسل محمدی، فرنگیس مظلوم، پرستو معینی، پوران ناظمی، بهاره هدایت.

***

سحرگاه امروز دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱، حکم اعدام مجیدرضا رهنورد پایین ده در ملاءعام در مشهد اجرا شد.

همچنین، روز پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱؛ حکم اعدام محسن شکاری از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری با اتهام «محاربه از طریق مجروح کردن یک نیروی سرکوبگر و بستن خیابان» در زندان گوهردشت (رجایی شهر ) اجرا شد.

درباره اعتراضات سراسری

اعتراضات سراسری اخیر با جان باختن مهسا امینی آغاز شد. مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز، عصر روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ در نزدیکی ایستگاه متروی حقانی توسط گشت ارشاد و به بهانه بدحجابی بازداشت و بر اثر ضربات به سرش در بیمارستان کسری جان باخت.

این اعتراضات از همان زمان کلید خورد و تاکنون سه ماه است که ادامه دارد. مردم در این اعتراضات خواستار سرنگونی تمامیت نظام حاکم و برقراری امنیت و آزادی و دمکراسی هستند.

درجریان این اعتراضات تاکنون بیش از ۵۲۰نفر از جمله ۶۵کودک جان باخته و بیش از ۲۰ هزار نفر (بر اساس آمارهای حکومت) بازداشت شده اند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل