خطر اعدام ۳ تن از معترضین جمعه خونین زاهدان

خطر اعدام ۳تن از معترضین جمعه خونین زاهدان

۳ تن از بازداشت شدگان و معترضین جمعه خونین زاهدان که محکوم به اعدام هستند، در بند۹ زندان زاهدان نگهداری می‌شوند. این بند فاقد هر گونه شرایط انسانی است

به گزارش کانون حقوق بشر ایران سه تن از دستگیر شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از معترضین جمعه خونین زاهدان، با خطر اعدام مواجه شده و جان آنها در خطر است. منصور دهمرده، کامبیز خروت و ابراهیم نارویی پس از کشتار خونین جمعه سیاه زاهدان، در روز ۸ مهرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. پس از دستگیری پرونده آنها به شعبه دوم کیفری فرستاده شده است.

ابراهیم نارویی متولد ۲۵ تیر ۱۳۷۶ و ساکن منطقه جاده قدیم زاهدان است. وی در تاریخ ۱۱ مهر ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات دستگیر شده است. ابراهیم نارویی پس از تحمل شکنجه‌های طولانی به بند ۹ زندان زاهدان منتقل شده است. ابراهیم نارویی از داشتن وکیل محروم بوده و تحت شکنجه‌های قرون وسطایی مجبور به اعترافات اجباری شده و طبق همین اعترافات اجباری به اعدام محکوم شده است.

منصور دهمرده متولد ۱۳۷۹ است که در تاریخ ۱۱ مهر ۱۴۰۱ بازداشت شده است. وی که یک شهروند معلول است، در دادگاه محکوم به اعدام شد. درحالیکه به گفته خودش تنها ۳سنگ به سمت ماموران سرکوبگر پرتاب کرده است. قاضی جنایتکار در پاسخ وی گفته است که هر کس بر علیه حکومت اعتراض کند، حکمش اعدام است.

کامبیز خروت متولد ۱۳۸۰ است. او در تاریخ ۹ مهر ۱۴۰۱ پس از جمعه خونین زاهدان بازداشت شده است. جرم وی آتش زدن بانک است. در حالی‌که به گفته همه معترضین بانک را لباس شخصی‌های حکومتی آتش زده‌اند. وی از داشتن وکیل محروم و در طی مدت بازداشت تحت شدید‌ترین شکنجه‌ها قرار گرفته است. او در دادگاه بدون داشتن وکیل وی به اعدام محکوم شده است.

نگهداری در شرایط غیرانسانی

این ۳تن که محکوم به اعدام می‌باشند در بند۹ زندان زاهدان نگهداری می‌شوند. این بند فاقد هر گونه شرایط انسانی است. بند۹ زندان زهدان دارای ۸سلول تاریک به ابعاد ۱.۵ متر در ۳ متر می‌باشد که در آن بین ۸ تا ۱۰زندانی تحت شرایط غیر انسانی نگهداری می‌شوند.

درباره جمعه خونین زاهدان

در روز ۸مهر ۱۴۰۱ که به جمعه خونین زاهدان شناخته می‌شد، نیروهای امنیتی پس از پایان نماز جمعه به سمت جمعیت معترض آتش گشوده و بیش از ۱۲۰ تن از مردم را به قتل رساندند. نیروهای امنیتی پس از سرکوب اعتراضات اقدام به دستگیری‌های گسترده کردند. در حال حاضر بسیاری از جوانان معترض که در اعتراضات زاهدان و سایر شهرهای این استان دستگیر شد‌ه‌اند بدون صدور حکم در زندان بسر می‌برند.


کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل