مرگ زندانی دو تابعیتی فرامرز جاویدزاد به دلیل عدم رسیدگی پزشکی

مرگ زندانی دوتابعیتی فرامرز جاویدزاد به دلیل عدم رسیدگی پزشکی

زندانی دو تابعیتی فرامرز جاویدزاد پس از عدم رسیدگی پزشکی در زندان اوین فوت کرد.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۳ مهرماه ۱۴۰۲، فرامرز جاویدزاد زندانی دو تابعیتی محبوس در زندان اوین، در شامگاه جمعه ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۲، به دلیل شدت بیماری و خونریزی معده به بهداری اوین منتقل شد. اما بدون رسیدگی پزشکی به بند بازگردانده شد.

به دلیل عدم موافقت قاضی برای اعزام وی به بیمارستان، او که مبتلا به بیماری قلبی عروقی، دیابت بود و خونریزی معده کرده بود، جان خود را از دست داد.

فرامرز جاویدزاد، ۶۳ ساله، یهودی با تابعیت ایرانی – آمریکایی و ساکن لس آنجلس آمریکا بود. او در سال ۱۴۰۰، زمانی که به ایران آمده بود، توسط «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام»، به اتهام مالی بازداشت شد. پس از سه ماه بازجویی در بند ۲۰۹ زندان اوین، او را به بند عمومی منتقل کردند.

زندانیان در زندان های ایران شرایط فاجعه باری را تحمل می کنند و برخی از ایشان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست می دهند. اما به دلیل اختناق و سرکوب حاکم، اخبار مرگ آنها رسانه ای نمی شود. تنها موارد محدودی از این مرگ و میر زندانیان در رسانه ها اطلاع رسانی می شود. روز پنجشنبه ۹ شهریورماه ۱۴۰۲، جواد روحی از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری ۱۴۰۱، به دلیل مشکوکی جان سپرد و با گذشت حدود یک ماه هنوز علت مرگ این جوان مشخص نیست.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل