قتل یک کولبر و مجروح شدن ۲۵ تن دیگر تنها در یک هفته

قتل یک کولبر و مجروح شدن ۲۵ تن دیگر تنها در یک هفته

قتل یک کولبر و مجروح شدن ۲۵ تن دیگر تنها در یک هفته

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، در هفته منتهی به ۲۳آبان ۱۴۰۲ نیروهای امنیتی یک کولبر را به قتل رسانده و ۲۵ تن دیگر را زخمی کردند. تشدید سرکوب کولبران در ماه‌های گذشته باعث افزایش آمار کولبران کشته و مجروح شده است.

شامگاه ۲۳ آبان ۱۴۰۲، نیروهای امنیتی در منطقه هنگه‌ژال بانه با شلیک مستقیم یک کولبر را به قتل رسانده و حداقل ۵ کولبر دیگر از جمله ۲ کودک کولبر را مجروح کردند. شلیک به سمت گروه کـولبران بدون اخطار قبلی صورت گرفته است.

کولبر به قتل رسیده یادگار رحیمی نام دارد و اهل بانه می‌باشد. ماموران امنیتی به منظور فشار به خانواده وی از تحویل دادن جسد خودداری می‌کنند.

یکی از کودکان کـولبر زخمی شده آروین محمدی نام دارد وی ۱۴ ساله و اهل سنندج است که از ناحیه کتف و پشت مورد اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای قرار گرفته است. کودک کـولبر دیگر نیز ایمان نام دارد که از ناحیه سر و صورت مورد اصابت قرار گرفته است.

ایجاد جو رعب و وحشت در منطقه

 در یک هفته گذشته حداقل ۲۵ تن از کـولبران توسط نیروهای امنیتی زخمی شده‌اند. نیروهای امنیتی تلاش می‌کنند، با تشدید سرکوب کـولبران جو رعب و وحشت را بر جامعه حاکم کنند تا مانع اعتراضات مردمی شوند.

علت اصلی کـولبری را باید در عملکرد سران حکومت در ۴۴ سال گذشته جستجو کرد. عدم گسترش صنایع، افزایش بیکاری، تورم افسارگسیخته، چاره‌ای جز کـولبری برای افراد این منطقه نگذاشته است. دیکتاتوری حاکم مردم را بین دوراهی مرگ در حین کـولبری و یا گرسنگی مخیر کرده است. کـولبران، انسان‌های زحمتکشی هستند که غم نان دیگران دارند و جان خود را در این مسیر گذاشته‌اند. بخوبی مشخص است، تنها با نابودی این نظام فاسد است که می‌توان انتظار بهبود شرایط زندگی و آینده روشن برای مردم و بخصوص کـولبران را داشته باشیم.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل