غزاله قاسمی شهید راه آزادی که با ضربه سنگین به سر کشته شد

غزاله قاسمی شهید راه آزادی که با ضربه سنگین به سر کشته شد

غزاله قاسمی، دختر جوانی که توسط ماموران حکومتی با ضربه به سر کشته شد

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، پنجشنبه ۸ دی ماه ۱۴۰۱، غزاله قاسمی کجانی غزاله قاسمی متولد سال ۷۵، ۲۶ ساله و لیسانس زیست شناسی بود. او در یک کلینیک حیوانات کار می کرد. او توسط ماموران حکومتی کشته شد.

غزاله قاسمی ساعت ۱۰ شب شنبه ۹ مهرماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی کشته شد. در گواهی فوت او نوشته شده که با ضربه سنگین به سر کشته شده، اما ماموران حکومتی علت مرگ او را تصادف عنوان کردند.

به گفته یک منبع مطلع : « شب ۹ مهرماه ۱۴۰۱، به خانواده اش اطلاع دادند که در بیمارستان بستری است و تصادف کرده است. اما پزشکی قانونی اعلام کرد که با ضربه سنگین به سر کشته شده. زمانی که خانواده سر رسیدند هنوز بدن او گرم بود. اما با سرعت پیکر او را بسته بندی کرده و در سردخانه قرار داده بودند.»

به خانواده غزاله قاسمی در ابتدا به خانواده او اجازه دیدن پیکرش را ندادند. همکار غزاله قاسمی که شب قتل با او همراه بود، تحت عنوان خودکشی کشته شد.

در تظاهرات و قیام سراسری مردم ایران که از مهرماه ۱۴۰۱، پس از قتل مهسا امینی بیش از ۶۰۰ تن از هموطنان معترض به دست نیروهای انتظامی و لباس شخصی کشته شدند که اسامی و مشخصات تعداد زیادی از آنان توسط این کانون منتشر گردیده است.

بسیاری افراد کشته شده بدلیل فشارهای بسیار زیاد که بر خانواده ها وارد میشود اصلا اعلام نشده و حکومت اسامی آنها را تحت عناوین ساختگی و دروغین، مانند خودکشی و یا تصادف اعلام میکند.

از بین آمار شهدای راه آزادی، اسامی بیش از ۶۰ تن از ایشان توسط کانون حقوق بشر ایران منتشر گردیده است.

با گذشت بیش از سه ماه از اعتراضات ایران، سرکوب و کشتار زنان اوج تازه ای گرفت و اعتراضات زنان ایران و جهان منجر به پیروزی بزرگ اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل شد.

این زنان در جریان اعتراضات سراسری در ایران که از ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ با قتل مهسا امینی در تهران آغاز شد توسط ماموران سرکوبگر حکومتی به قتل رسیده اند. برخی از آنها با گلوله مستقیم، برخی با ضربات باتوم و یا ضرب و شتم ماموران کشته شده اند.

کانون حقوق بشر ایران از همه خانواده ها و جوانان درخواست دارد اسامی، مشخصات، نحوه شهادت و تصاویر شهیدان راه آزادی را که بی نشان مانده و در جایی منتشر نشده است جهت اطلاع افکار عمومی و ثبت و دادخواهی به ما برسانند.

کانون حقوق بشر ایران از همه خانواده ها و جوانانی که شجاعانه این اخبار را منتشر کرده و با ریسک پذیری بالا خدمت بزرگی به جنبش عظیم دادخواهی می کنند، صمیمانه قدردانی می کند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل