زخمی شدن شدید یک کولبر بر اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی

کولبر هنگ مرزی

نیروهای هنگ مرزی بدون اخطار و  از فاصله نزدیک اقدام به شلیک به سمت کولبران کرده بودند

در اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی به سمت گروهی از کولبران یک تن از آنها  بشدت زخمی شد. این حادثه شامگاه روز سه‌شنبه اول شهریورماه ۱۴۰۱ رخ داد. نیروهای هنگ مرزی در منطقه بانه با کمین‌گذاری در مسیر کولبران، بدون اخطار اقدام به شلیک کرده که یک کـولبر بشدت مجروح شد. وی آراس محمد‌پور نام دارد و اهل سردشت می‌باشد. آراس ابتدا به بیمارستان صلاح الدین ایوبی در بانه منتقل شد، اما به دلیل شدت جراحات و نیاز به عمل جراحی به سنندج فرستاده شد. از وضعیت عمومی این کـولبر اطلاع دقیقی در دست نیست.

کشته و زخمی شدن ۴۱ کولبر تنها در مرداد ماه

بنا به آمار منتشره تنها در ماه مرداد ۴۱ کـولبر در نوارمرزی کردستان کشته و زخمی شدند. طبق آمار ۲ تن از زخمی‌ها کودک کـولبر می‌باشند. بیشترین شلیک به سمت کـولبران در مرزهای بانه و نوسود صورت گرفته است. تنها در مرز بانه ۲۳ تن در یک ماه گذشته کشته و زخمی ‌شده‌اند.

مرداد ماه ۱۴۰۱ از سیاه‌ترین ماه‌ها برای کـولبران بوده است. در این ماه ۶ تن از آنها کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی شدند. شلیک‌ها توسط نیروهای هنـگ مرزی و سپاه پاسداران صورت گرفته است.

فرمان کشتار کولبران توسط فرمانده مرزبانی

ممنوع شدن تردد کــولبران در نوار مرزی توسط فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی، به کشتار کـولبران مشروعیت داده است. فرمان شلیک بدون اخطار قبلی و عدم رعایت ریل دستگیری، همه موانع قانونی برای حفاظت از جان کـولبران را از بین برده است. این فرمان به معنی قانونی و رسمی کردن کشتار کـولبران است.

با تیره‌تر شدن شرایط اقتصادی در کشور، روزانه به آمار کـولبران اضافه شده است. برای اکثریت آنها کـولبری آخرین انتخاب و تنها انتخاب است. بیشتر آنها باید به جای پدر، برادر و یا حتی شوهرانشان که در این مسیر جان خود را از دست داده‌اند، کـولبری کنند.

انتخاب کـولبری تنها راه تداوم زندگی در قعر خط فقر است. اما سران حکومت که سرمایه های این مردم را در ۴۰ سال گذشته چپاول کرده، گوشی برای شنیدن و چشمی برای دیدن فقر مردم ندارند. آنها تنها به فکر حفظ حاکمیت خود به هر صورت هستند. مردم ایران هم نشان داده‌اند، از هر فرصتی برای ضربه زدن به این حاکمیت استفاده می‌کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

 

خروج از نسخه موبایل