کشته شدن یک کولبر بر اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی

کولبر نیروهای هنگ مرزی

نیروهای هنگ مرزی با کمین‌گذاری بر سر مسیر کولبران، تنها در ۴۸ ساعت گذشته ۲ تن از آنها را با شلیک مستقیم به قتل رسانده‌اند

بر اثر شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی یک کولبر کشته شد. شامگاه چهارشنبه ۳۰ شهریورماه ۱۴۰۱ نیروهای هنگ مـرزی در منطقه هنگه ژال بانه با کمین‌گذاری در مسیر کولبران و شلیک بدون اخطار به سمت آنها، یک کولبر به نام کریم آسمانی را به قتل رساندند. به گفته شاهدان وی از ناحیه سینه و از فاصله نزدیک مورد هدف تیراندازی قرار گرفته است. کریم آسمانی فرزند شریف ۴۷ ساله متاهل و دارای ۶ فرزند بود. وی ساکن روستای نجنه علیا از توابع بانه بود.

نیروهای هنگ مرزی در منطقه بانه نیز روز سه‌شنبه ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۱ با کمین‌گذاری در مسیر کـولبران، یک کـولبر به نام بها‌الدین احمدی را با شلیک مستقیم به قتل رساندند. وی ۳۳ ساله و پدر۴ فرزند بود.

کشته و زخمی شدن کولبران بدلیل شلیک کور و بدون ضابطه

شلیک کور و بدون ضابطه به سمت کـولبران هر ماه باعث کشته و زخمی شدن ده‌ها تن از آنها می‌شود. نیروهای امنیتی به منظور ایجاد جو رعب و وحشت اقدام به شلیک بدون اخطار می‌کنند. آنها از ابتدای سال ۱۴۰۱ به استفاده گسترده از تفنگ ساچمه‌ای مبادرت کرده‌اند. هدف از این اقدام ضد انسانی از دور خارج کردن آنها و بالا بردن آمار زخمی‌ها در هر تهاجم می‌باشد.

صدور فرمان کشتار کولبران توسط فرمانه مرزبانی

ممنوع شدن تردد کـولبران در نوار مرزی توسط فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی، به کشتار کـولبران مشروعیت داده است. فرمان شلیک بدون اخطار قبلی و عدم رعایت ریل دستگیری، همه موانع قانونی برای حفاظت از جان آنها را از بین برده است. این فرمان به معنی قانونی و رسمی کردن کشتار کـولبران است.

با تیره‌تر شدن شرایط اقتصادی در کشور، روزانه به آمار کـولبران اضافه شده است. برای اکثریت آنها این کار آخرین انتخاب و تنها انتخاب است. بیشتر آنها باید به جای پدر، برادر و یا حتی شوهرانشان که در این مسیر جان خود را از دست داده‌اند، کـولبری می‌کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل