سی و ششمین روز قیام سراسری در ایران – فراخوانهای حضور در خیابان، شنبه ۳۰ مهر

سی و ششمین روز قیام سراسری در ایران - فراخوانهای حضور در خیابان، شنبه ۳۰ مهر

سی و ششمین روز قیام سراسری در ایران با انبوه فراخوانهای حضور در خیابان آغاز شد

کانون حقوق بشر ایران، شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱، سی و ششمین روز قیام سراسری در ایران درحالی شروع شد که بسیاری مردم از جوانان تا دانشجویان، کارگران، بازاریان، معلمان و استادان، کامیونداران و نفت گران ووو برای تجمع و اعتراض در کف خیابانها فراخوان داده اند.

همزمان با مردم ایران، هموطنان در برلین نیز فراخوان به تجمع و حمایت از قیام مردم سراسری در ایران داده اند و از روز گذشته جمعیت بسیار زیادی به سمت برلین حرکت کرده اند.

روز گذشته بدنبال اعتراض پر جمعیت مردم زاهدان پس از نماز جمعه، عده زیادی از مردم بازداشت شده و نیروهای امنیتی اقدام به استفاده از گلوله های پلاستیکی کردند. مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ مهر، علی خامنه‌ای را مسئول کشته شدن معترضان در زاهدان خواند و بسیاری طوایف زاهدان از وی حمایت کردند.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان روز جمعه اعلام کرد که در مدت ۳۸ روز اعتراضات سراسری در نقاط مختلف ایران، هزاران نفر از جمله دست‌کم ۳۲۰ کودک زیر ۱۸ سال به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

یک هموطن در یک تماس فوری و اختصاصی با کانون حقوق بشر ایران از جان باختن یک شهروند جوان در دزفول خبر داد. وی گفت: «امشب ۳۰مهر دزفول، بیمارستان گنجویان، یک پسر جوان حدود ۲۰ساله آوردن، چیزی همراهش نبود که هویتش معلوم باشه، از پشت مورد اصابت گلوله شاتگان قرار گرفته، یکیش خورده به بصل النخاعش همون باعث مرگش شده، بیمارستان فعلا بسیار شلوغ و پر از زخمی است». این خبر در دست تحقیق است.

سرخط برخی اعتراضات در سی و ششمین روز قیام سراسری در ایران

اخبار بازداشتها و زندانیان

تکمیلی مدرسه۲۲بهمن شاهین شهر اصفهان – روایت یک شاهد:
«بدنبال انتشار خبر بازداشت وحشیانه ۲دختر بچه ازجمله پروانه صالح نیا، ازترسشون رفتن خبرنگار ازشبکه اصفهان آوردن و ۲دانش آموز را اجبارکردن بازداشت دو دختر را انکار کنن و بگن نه ما چنین همکلاسی و دوستی نداریم!

روز چهارشنبه همچنین دو آمبولانس بی پلاک دیگر به این مدرسه رفتند و دو دختر دیگر را بردن (اسامی را بعد منتشر میکنیم) دخترها را به سوله‌ای مخروبه پر از حشره و موش و توی آشغال میندازن و چند روز نگه میدارن تا از نظر روانی متلاشی بشن و بعد بازجوها با قضات میان و یکی یکی شروع به بازجویی و جرم‌سازی میکنند، آدرس سوله «شهر تاریخی گز،جنب پاسگاه و بعدش انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت پشت زندان دستگرد که حتا آب لوله‌کشی ندارد»

حمایتهای بین المللی در سی و ششمین روز قیام سراسری در ایران

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل