زندان مرکزی زنجان، اعدام یک زوج جوان

زندان مرکزی زنجان، اعدام یک زوج جوان

زندان مرکزی زنجان، اعدام یک زوج جوان

اسماعیل حسنیانی و مرجان حاجی زاده ۳سال پیش در یک پرونده مشترک به اتهام حمل مواد مخدر دستگیر و به اعدام محکوم شدند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۲، در زندان مرکزی زنجان یک زوج جوان به اتهام مرتبط با مواد مخدر اعدام شدند. زن زندانی اعدام شده فقط ۱۹ سال سن داشت. حکم اعدام این زوج روز پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۳، در زندان مرکزی زنجان اجرا شد.

اسماعیل حسنیانی و مرجان حاجی زاده ۳سال پیش در یک پرونده مشترک به اتهام حمل مواد مخدر دستگیر و به اعدام محکوم شدند. گفته می شود مرجان حاجی زاده فرزند یک خانواده فقیر بوده و حین بازداشت از اینکه همسرش مواد مخدر جابجا می کرد، بی‌اطلاع بوده است.

با ارسال هرگونه اطلاعات در این زمینه به ما کمک کنید تا صدای زندانیان باشیم

  مرجان حاجی‌زاده در هنگام دستگیری، ۱۶سال و ۳ماهه بوده است. به این ترتیب وی اولین کودک-مجرمی است که در دهه‌ی اخیر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» اعـدام شده است.

  اعدام ۲زندانی در زندان مرکزی زنجان
  اعـدام یک زوج جوان در زندان مرکزی زنجان

  اعدام ابزار سرکوب و ارعاب جامعه

  سران حکومت از اعـدام به عنوان مهم‌ترین ابزار برای سرکوب و ارعاب جامعه استفاده می‌کند. آنها با افزایش آمار اعـدام‌ها تلاش می‌کنند تا مانع اوج‌گیری دوباره قیام‌ها شوند. سران حکومت هرگونه تجمع در ارتباط با محکوم کردن اعـدام‌ها را بشدت سرکوب کرده و حتی مانع تجمع خانواده‌ زندانیان محکوم به اعـدام می‌‌شوند.

  افشای اعدام‌ها، صحنه رویارویی مردم با حکومت

  پنهان‌کاری سران حکومت در رابطه با اعـدام‌ها را می‌توان با اعلام نکردن آنها به صورت رسمی در ارتباط دانست. آنها می‌خواهند به مردم اینگونه القا کنندکه می‌توانند هرکس را که خواستند اعـدام کنند بدون آن که نامی از آنها برده شود. به این ترتیب کشف یا اعلام اسامی اعـدام‌شدگان به صحنه‌ای از رویارویی مردم و حکومت سرکوبگر تبدیل شده است. افشای این اعـدام‌ها تاکنون باعث شده، نظام سرکوبگر حاکم در مجامع بین‌المللی به عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر معرفی و ثبت شود.

  کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
  تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

  خروج از نسخه موبایل