اعدام سه زندانی در زندان عادل آباد شیراز

اعدام سه زندانی در زندان عادل آباد شیراز

در آخرین روزهای شهریورماه سه زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز سه شنبه ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۲، اخبار حاکی از اعدام سه زندانی از متهمان به قتل و مواد مخدر در زندان عادل آباد شیراز است.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یکشنبه ۲۶ شهریورماه ۱۴۰۲، رمضان یاوری و مظفر سنجرانی، اهل خرم بید، به اتهام مرتبط با مواد مخدر اعدام شدند. این دو زندانی، سه سال پیش به اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت شده بودند. آنها در این پرونده مشترک به اعدام محکوم شده بودند. همچنین روز چهارشنبه ۲۲ شهریورماه ۱۴۰۲، یک زندانی مرد که هویتش نامشخص است به اتهام قتل در همین زندان اعدام شد.

با احتساب این اعدام ها در زندان عادل آباد شیراز، در شهریورماه تاکنون دستکم ۲۵ نفردر زندان های ایران اعدام شده اند.

در خصوص مجازات اعدام

اعدام نوعی کیفر و مجازات و به عبارتی دیگر اشد مجازات برای محکوم است. در حال حاضر، اکثر کشورهای جهان مجازات اعدام را لغو کرده‌اند و کشورهایی هم که این نوع مجازات هنوز در قوانین آنها وجود دارد، جز در موارد نادر از صدور یا اجرای چنین احکامی خودداری می‌ورزند. حکم اعدام در ایران قانونی است و در احکام قضایی ایران این مجازات برای برخی جرائم سیاسی، قتل، تجاوز، آزار جنسی کودکان، لواط، قاچاق مواد مخدر، سرقت مسلحانه، آدم‌ربایی و محاربه، صادر می‌شود.

اعدام به‌طور تاریخی، ابزار قدرتها و اعمال حاکمیت دیکتاتورها، برای ارعاب و تسلیم مردم بوده است. دیکتاتوری حاکم بر ایران چهل سال است که از ابزار اعدام برای ایجاد خفقان و تثبیت حاکمیت خود بطور دائمی استفاده کرده است؛ چرا که دست کشیدن از ابزار اعدام و سرکوب به معنی نابودی نظام ولایت فقیه است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل