زندانی سیاسی محمد خانی محروم از درمان و رسیدگیهای ضروری پزشکی در زندان اوین

محرومیت زندانی سیاسی محمد خانی از رسیدگی های پزشکی ضروری در زندان اوین

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، چهارشنبه ۲ شهریورماه ۱۴۰۱؛ زندانی سیاسی محمد خانی که از تاریخ ۱ تیر ۱۴۰۱ در بند ۸ زندان اوین محبوس می‌باشد، محروم از درمان بوده و از بیماری «لوپوس» ناشی از اختلال در سیستم عصبی رنج می‌برد.

بیماری که طی دو ماه گذشته، منجر به دو حمله شدید و ناگهانی به سیستم تنفسی این زندانی سیاسی شده و هر بار در پی قطعی مقطعی تنفس، موجب احساس خفگی و سرفه های پی در پی، در وی شده و او را با برانکارد به بهداری بند منتقل کردند.

در بهداری بند ۸ به ریاست موحدی که فاقد هرگونه امکانات یا پزشک متخصص برای کنترل بیماری‌های زندانیان می‌باشد و به شکنجه گاهی برای زندانیان تبدیل شده، هر بار کاری جز تزریق کورتون؛ با عوارض شدید جانبی برای این زندانی انجام نداده و هر بار او را با حال نامساعد به داخل بند بازمی‌گردانند و تاکنون به هیچ مرکز درمانی خارج از زندان اعزام نشده است.

زندانی سیاسی محمد خانی ، ۴۱ ساله متولد نجف آباد در استان اصفهان و ساکن تهران ،در تاریخ ۱ تیر ۱۴۰۱ برای گذراندن دوران محکومیت ۳.۵ ساله خود به زندان اوین احضار شد.

پرونده وی مربوط به دستگیری در تاریخ مهر ۱۳۹۹ می‌باشد. اتهامات منتسب به این زندانی«اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» ذکر شده است.

در خصوص وضعیت زندانیان بیمار و محروم از خدمات درمانی در زندان اوین باید گفت که وضعیت بهداشتی و درمانی در این زندان علیرغم پیگیریهای متعدد زندانیان و اعتراضات آنها در شرایط بغرنجی قرار دارد.

روسای زندان با وجود مراجعات و نامه نگاریهای متعدد و اعتراضات زندانیان تاکنون هیچ اقدام موثری در راستای بهبود شرایط بهداشتی و درمانی این بند انجام نمی دهند.

جهت اطلاع هموطنان بیماری لوپوس یک بیماری خودایمنی است، که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌ها و اندام‌های خود حمله می‌کند. التهاب ناشی از لوپوس می‌تواند بر بسیاری از سیستم‌های مختلف بدن مانند مفاصل، پوست، کلیه‌ها، سلول‌های خونی، مغز، قلب و ریه تاثیر بگذارد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل