زندانی سیاسی لقمان امین پور در بند ۲۴۱ زندان اوین تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفت

زندانی سیاسی لقمان امین پور در بند ۲۴۱ زندان اوین تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفت

زندانی سیاسی لقمان امین پور بدنبال درگیری در زندان اوین تحت بازجویی و شکنجه و در معرض پرونده سازی قرار گرفت

کانون حقوق بشر ایران چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱؛ زندانی سیاسی لقمان امین پور در بند ۲۴۱ زندان اوین، توسط وزارت اطلاعات تحت شکنجه و بازجویی قرار گرفته است.

بر اساس گزارش رسیده به کانون حقوق بشر ایران، وزارت اطلاعات قصد تشدید فشار و پرونده سازی علیه زندانی سیاسی لقمان امین پور و زندانیان سیاسی دیگر اوین را دارد تا بتواند جنایت روز ۲۳ مهرماه ۱۴۰۱، قتل و کشتار و تیراندازی به زندانیان را لاپوشانی کند.

در روز ۲۳ مهرماه ۱۴۰۱، زندانیان دو بند ۷ و ۸ زندان اوین، هدف گلوله های گاز اشک آور، ساچمه ای و جنگی قرار گرفته و تعداد زیادی کشته و تعدادی مجروح شدند.
از وضعیت تعدادی از زندانیان نیز هیچ اطلاعی در دست نیست.

زندانی سیاسی لقمان امین پور، متولد ۱۳۷۰ در تهران، لیسانسه و شاغل در کار معاملات ملکی، محبوس در بند۴ زندان اوین است. این زندانی سیاسی روز ۱۳ خردادماه ۹۹ برای دومین بار بازداشت و پس از بازپرسی در شهرری به زندان اوین منتقل شد.

وی در زمان بازجویی در سلول انفرادی، از طرف بازجویان اطلاعات از طریق تهدید خانواده اش تحت فشار قرار گرفت که اتهامات وارده را بپذیرد.

لقمان امین پور اولین بار در اسفند ۹۶ بازداشت شده و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «ارتباط با مجاهدین خلق» به ۶ سال زندان محکوم شده بود.

لقمان امین پور در ابتدای آبان ماه ۹۹ به دلیل تراکم جمعیت، سرمای زیاد بند و نبود وسایل گرمایشی به بیماری کرونا مبتلا شد؛ به طوری که همچنان از آثار و عوارض این بیماری از جمله تنگی نفس و مشکلات ریوی رنج می برد. این زندانی سیاسی در اسفند ماه ۹۸ پس از شیوع کرونا از زندان اوین آزاد گردید.

زندانی سیاسی لقمان امین پور در روز سه شنبه ۲۳ دی ماه ۹۹، پس از گذشت ۷ ماه از زمان بازداشت، به دادگاه احضار و توسط قاضی افشاری، محاکمه شد. به موجب رای دادگاه، به اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال زندان و به اتهام «عضویت در مجاهدین خلق» به ۵ سال زندان دیگر محکوم گردید.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل