زنان بازداشت شده در اعتراضات در رشت محبوس در «کانون اصلاح و تربیت»

زنان بازداشت شده در اعتراضات در رشت محبوس در «کانون اصلاح و تربیت»

میانگین سنی زنان بازداشت شده در اعتراضات سراسری در رشت بین ۲۰ تا ۴۰ سال و اکثریت آنها زیر ۲۵ سال هستند.

کانون حقوق بشر ایران، چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱؛ بنا بر گزارشات رسیده، زنان بازداشت شده در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در رشت، در «کانون اصلاح و تربیت» زندان لاکان رشت محبوس شده اند.

یک منبع موثق درخصوص انتقال زنان و دختران بازداشت شده به کانون اصلاح و تربیت گفت:‌ «در زندان لاکان رشت، بند قرنطینه موسوم به کانون اصلاح و تربیت، برای زنان بازداشت شده در تظاهرات اختصاص داده شده است. هم اکنون حدود ۷۰ زن دستگیر شده در تظاهرات، به این بند منتقل شده اند.»

این منبع افزود: «پیش از این حدود ۵۰ زن در این محل زندانی بودند. اما با افزایش دستگیری ها، مسئولان زندان مجبور به اضافه کردن کادر زندان برای کنترل این بند شدند.

میانگین سنی دستگیر شدگان بین ۲۰ تا ۴۰ سال می باشد. اما اکثریت آنها در سنین زیر ۲۵ سال هستند.»

این منبع همچنین درخصوص کشته شدگان در جریان درگیری روز یکشنبه ۱۷مهر۱۴۰۱ در زندان لاکان رشت گفت:

«یکی از زندانیان کشته شده در جریان آتش سوزی و حمله به زندانیان لاکان رشت، هادی مهدی زاده است. گفته می شود اتهام وی مالی بوده و اهل شفت روستای چوبر است».

دهستان چوبر (شفت) نام دهستانی در بخش احمدسرگوراب شهرستان شفت، استان گیلان در ایران است.

به گفته خانواده های زندانیان این زندان، در جریان حمله به زندانیان در زندان لاکان رشت حدود ۳۰ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند.

رئیس سازمان زندان‌ها سال گذشته با انتشار توییتی در صفحه شخصی خود نوشته بود: کانون اصلاح و تربیت استان گیلان هم، تعطیل شد!

اکنون با بازداشت هزاران نفر از جوانان و مردم ایران، سازمان زندانها مجبور شده است از تمامی امکانات، حتی سوله های خالی و … برای جا دادن بازداشت شدگان استفاده کند و آنها را در شرایطی کاملا غیرانسانی و بدون کمترین امکانات حبس کند.

کانون حقوق بشر ایران از تمامی سازمانهای حقوق بشری بخصوص شورای حقوق بشر سازمان ملل میخواهد برای آزادی بازداشت شدگان در ایران اقدام فوری بعمل آورده و مانع از وقوع جنایات و فجایع بیشتر شود.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل