پنج سال و نیم حبس برای فعال حمایت از حیوانات بخاطر عبور از محل اعتراضات

حکم پنج سال و نیم حبس برای فعال حمایت از حیوانات بخاطر عبور از محل اعتراضات

محمدرضا عزیز محمدی از فعالان حمایت از حیوانات

محمدرضا عزیز محمدی فعال حمایت از حیوانات و از بازداشت شدگان در جریان اعتراضات سراسری به پنج سال و شش ماه حبس محکوم شد

کانون حقوق بشر ایران، ۱۲ آذر ۱۴۰۱، محمدرضا عزیزمحمدی جوان ۲۷ ساله و فعال حمایت از حیوانات، که در روز سی ام شهریور ماه ۱۴۰۱ در تهران حین بازگشت از محل کار به منزل بازداشت شد، با اتهام تبانی علیه امنیت ملی و بر هم زدن نظم عمومی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی عموزاد به ۵ سال و شش ماه حبس محکوم شده است.

آقای عزیزمحمدی از هنگام دستگیری تاکنون در زندان فشافویه به سر برده و هفته ها تحت شکنجه روحی و جسمی برای اعتراف به اتهامات ساختگی از جمله لیدری اعتراضات و گرفتن دستور از خارج از کشور بوده اما به هیچیک از این اتهامات اعتراف نکرده است.

برغم درخواست مکرر وکیل آقای عزیزمحمدی برای گذاردن وثیقه، به دلیل درخواست بازجو، وی امکان آزادی موقت تا زمان تشکیل دادگاه را نداشت. اما وکیل برای ایشان درخواست تجدید نظر در حکم کرده است.

او در حدود ساعت هشت شب روز سی ام شهریور در بازگشت از محل کار، پس از آنکه از ایستگاه میدان ولی عصر خارج شده بود به دلیل بسته بودن مسیر و در حالی که در خیابان گاز اشک آور شلیک شده بود، از سوی نیروهای امنیتی که خودشان مردم را به کوچه دیگری هدایت می کردند، در ضلع جنوب شرقی میدان ولی عصر دستگیر شد.

آقای عزیزمحمدی سال گذشته مادر خود را از دست داده بود و از پدر خود مراقبت می کرد و دستگیری او باعث نگرانی شدید خانواده و بخصوص پدر اوست که تا ۴ روز پس از دستگیری هیچ اطلاعی از مکان پسر خود نداشت و اکنون سلامتی اش در خطر است.

وی از جمله دوستداران طبیعت و فعالان حمایت از حیوانات است.

درباره اعتراضات سراسری

اعتراضات سراسری اخیر با جان باختن مهسا امینی آغاز شد. مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز، عصر روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ در نزدیکی ایستگاه متروی حقانی توسط گشت ارشاد و به بهانه بدحجابی بازداشت و بر اثر ضربات به سرش در بیمارستان کسری جان باخت.

این اعتراضات از همان زمان کلید خورد و تاکنون مدت ۴۴ روز است که ادامه دارد. مردم در این اعتراضات خواستار سرنگونی تمامیت نظام حاکم و برقراری امنیت و آزادی و دمکراسی هستند.

درجریان این اعتراضات تاکنون بیش از ۵۲۰ نفر از جمله ۶۵کودک جان باخته و بیش از ۲۰ هزار نفر (بر اساس آمارهای حکومت) بازداشت شده اند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل