«جنگ روانی راه انداخته‌اند که ترغیب به خودکشی کنند» – فایل صوتی

یک زن معترض در گزارشی از اتفاقات درون زندان از جنگ روانی و ترغیب زنان و دختران به خودکشی سخن گفت

کانون حقوق بشر ایران، ۲۵ آذر ۱۴۰۱؛ جنگ روانی و ترغیب جوانان و بخصوص زنان بازداشتی به خودکشی از روشهای ماموران وزارت اطلاعات است. بسیاری از معترضان بازداشتی در داخل زندان و برخی پس از آزادی به طرز مشکوکی جان باخته یا اقدام به خودکشی کرده اند.

یکی از زنان معترض بازداشتی، پس از آزادی موقت از یکی از بازداشتگاههای جمهوری اسلامی در گزارشی از جنگ روانی و ترغیب بازجوها به خودکشی زندانیان و همچنین خوراندن اجباری برخی قرصها به آنها خبر داده است.

شایان ذکر است این زن معترض در گزارش خود اشاره کرده است که مورد آزار جنسی قرار گرفته اما نمی تواند این موارد را بازگو کند.

این زن معترض در بخشی از سخنان خود گفته است:

«اونجا اذیت میکردند. روال کار رو عقب می انداختن فقط بخاطراینکه من رو نگه دارند. اونجا روانشناس و پزشکش جنگ روانی راه انداخته بودند. راجع به این صحبت میکردند که زندگیت رو خراب کردی حالا که چی؟ چرا رفتی؟ چرا اینکارها را میکنی؟ روانشناس می گفت: «این فایده ای نداره، جوونامون اینجور اتفاقایی که افتاده به خودکشی فکرمی کنند! تو نباید به خودکشی فکر کنی! اصلا سمت خودکشی نرو! ولی چه فایده ای داره اگر بخوای زندگیت رو اینجوری بگذرونی!»

مدام سعی میکرد کلمه «خودکشی» رو تکرار کنه. همه اش ازم می پرسید خودکشی کردی؟ قصد خودکشی داری؟ من هربار میگفتم دلم نمی خواد بمیرم، دلم میخواد بمونم ایران آزادمون رو ببینم. دلم میخواد تهش رو ببینم که همه چی بهتر میشه. ولی قبول نمی کردند و هربار سعی می کردند چیز دیگری در مخت فرو کنند!

حرفهای دیگری می زدند و جنگ روانی راه انداخته بودند. رئیس زندان مدام راجع به این صحبت میکرد که اغتشاش گرها عقل ندارند و نمی فهمند. اینها از یکی دیگر خط می گیرند. اینها را یکی دیگر رهبری و هدایت میکند و خودشان هم نمی دانند که باید چه کار کنند و چه کار دارند میکنند. اینها ارزش این زندگی را ندارند و ارزش اینکه بفهمند.

زندانیان را ترغیب میکردند که باکسانیکه به اتهام تجمع میارن اونجا بد باشند. روز اول زندانیان به من حمله کردند که تو باعث میشی که مانتونیم مرخصی بریم! و ما نتونیم خانواده مان را ببینیم!

یکسری قرصهای آرامبخش هم به من میدادند که به من نمی گفتند چی هست و من فقط مجبور بودم بخورمشون. صبر میکردند تا من بخورم و بعد می رفتند و اگر نمی خوردم می گفتند می بریم انفرادی.»

***

کانون حقوق بشر ایران ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بازداشت شدگان در زندانهای مخوف جمهوری اسلامی بخصوص زنان و دختران بازداشتی، از سازمانها و ارگانهای حقوق بشری میخواهد برای نجات جان زندانیان و بازداشت شدگان اقدام فوری بعمل آورده و از تمامی سازو کارهای ممکن برای متوقف کردن جنایت استفاده کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل