تایید حکم اعدام دو زندانی از متهمان شاهچراغ توسط دیوان عالی کشور/ انتقال دو متهم برای اجرای حکم

تایید حکم اعدام دو زندانی از متهمان شاهچراغ توسط دیوان عالی کشور انتقال دو متهم برای اجرای حکم

دیوان عالی کشور حکم اعدام دو زندانی افغان از متهمان پرونده شاهچراغ را تایید کرد. علاوه بر این اخبار حاکی از انتقال محمد رامز رشیدی و نعیم هاشم قتالی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام است.
این در حالیست که دانشجویان در تظاهرات روزهای قیام سراسری عامل مستقیم قتل و کشتار در جریان شاهچراغ شیراز را شخص خامنه ای دانستند.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه سوم خردادماه ۱۴۰۲، میزان خبرگزاری قوه قضاییه در خصوص پرونده متهمان شاهچراغ شیراز اعلام کرد «دیوان عالی کشور ضمن رد فرجام خواهی محمد رامز رشیدی و سید نعیم هاشمی قتالی، دادنامه صادره را تایید کرد.»

روز ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، رئیس کل دادگستری استان اصفهان، کاظم موسوی خبر از تایید حکم اعدام دو زندانی تبعه افغانستان به اتهام شرکت در حمله به شاهچراغ داده و اعلام کرده بود که این دو زندانی به زودی در خیابان ۹ دی شیراز در ملاعام اعدام می شوند. ‎

محمد رامزرشیدی و ‎نعيم هاشم قتالی دو کارگر تبعه افغانستان به اتهام حمله به شاهچراغ دستگیر شده و روز گذشته برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان شیراز منتقل شده اند.

محکومیت این دو زندانی افغان در شرایطی است که در خصوص این حمله و کشتار انگشت اتهام به سوی حکومت ایران است.
طی روزهای ۷ و ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۲، دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی واحد جندی شاپور و آزاد واحد علوم تحقیقات تهران در تظاهرات خود عامل قتل شاهچراغ را خامنه ای دانسته و شعار دادند: «همونی که چلاقه عامل شاهچراغه.»

روز چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ در روزهای پر خروش اعتراضات سراسری، یک حمله مسلحانه به شاهچراغ شیراز انجام گرفت که در آن ۱۵ تن کشته و ۲۷ نفر زخمی شدند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس چند روز پس از این حادثه گفت: «این فاجعه دلخراش اتمام حجتی است با همه کسانی که در هفته‌های گذشته با ایجاد ناآرامی زمینه را برای توطئه‌های دشمن فراهم کردند.»

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل