اعدام ۶ زندانی در زندانهای همدان، بیرجند و اردبیل از جمله یک زندانی ۷۰ ساله

اعدام ۶ زندانی در زندانهای همدان، بیرجند و اردبیل از جمله یک زندانی ۷۰ ساله

با اجرای حکم اعدام ۶ زندانی در زندانهای همدان، بیرجند و اردبیل شمار اعدامها در سال ۲۰۲۲ میلادی به دستکم ۵۰۰ نفر رسید

حکم اعدام ۶ زندانی در زندانهای همدان، بیرجند و اردبیل با اتهامات مواد مخدر و قتل طی روزهای چهارشنبه ۱۱ آبان و پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱ اجرا شده است. زندانی که در همدان اعدام شد هفتاد ساله بوده است.

اعدام یک زندانی هفتاد ساله در همدان

کانون حقوق بشر ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۲ آبان۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی ۷۰ ساله، بنام جانعلی غلامحسینی با اتهام مواد مخدر در زندان همدان اجرا شد.

یک منبع مطلع به کانون حقوق بشر ایران گفت:‌ «جانعلی غلامحسینی هفتاد سال داشت و از بند بزرگسالان برای اعدام برده شد. او سه سال در زندان بود و دیروز آخرین ملاقات را با خانواده اش انجام داد.»

اعدام ۴ زندانی در زندان بیرجند

بر اساس گزارش حال وش سحرگاه روز چهارشنبه ۱۱ آبان۱۴۰۱، حکم اعدام چهار زندانی به نامهای نوراحمد توتازهی اهل زاهدان، عبدالله توتازهی (ریگی) اهل زاهدان، محمد خوشحال اهل زابل و (نام کوچک نامعلوم) خسروی اهل زابل، با اتهام مواد مخدر در زندان بیرجند اجرا شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «عبدالله و نوراحمد در یک پرونده مشترک از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر در اردیبهشت ماه سال ۹۹ در بیرجند بازداشت و محمد خوشحال و خسروی در پرونده های جداگانه در سال ۹۸ بازداشت شده اند.»

اعدام یک زندانی در اردبیل

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱، یک زندانی بنام مهدی تذکری به پیشتر با اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی اردبیل اعدام شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «مهدی تذکری از حدود چهار سال پیش به اتهام قتل همسرش بازداشت و به قصاص محکوم شده بود. او از بند ۱ زندان اردبیل به پای چوبه دار رفت و شکات حاضر به رضایت نشدند.»

***

با روی کارآمدن غلامحسین محسنی اژه ای و ابراهیم رئیسی سرعت اعدامها به شکل شوکه کننده ای بالا رفته است. قوه قضاییه پیشتر در بخشنامه ای خواستار تسریع اجرای احکام شده بود.

با احتساب اعدام این ۶ زندانی در زندانهای همدان، بیرجند و اردبیل شمار اعدامها از ابتدای سال ۲۰۲۲ به عدد شوکه کننده ۵۰۰ فقره رسید.

این درحالیست که شمار حقیقی اعدامها از این عدد بیشتر است و بسیاری احکام اعدام بصورت مخفیانه اجرا شده و هیچکس از آن مطلع نمی شود.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل