اعدام یک کودک مجرم در زندان میاندوآب

اعدام یک کودک مجرم در زندان میاندوآب

اعدام یک کودک مجرم در زندان میاندوآب

این کودک مجرم، رامین سعادت نام داشت وی در اواخر آذر‌ماه ۱۳۹۹ هنگامی که ۱۷ ساله بود به اتهام قتل بازداشت و در دادگاه به اعدام محکوم شد

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، بامداد روز شنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳، یک کودک مجرم در زندان مرکزی میاندوآب اعدام شد. این کودک مجرم، رامین سعادت نام داشت وی ۲۱ ساله و از کردهای اهل روستای شامات از توابع میاندوآب بود. رامین سعادت در اواخر آذر‌ماه ۱۳۹۹ هنگامی که ۱۷ ساله بود به اتهام قتل بازداشت و در دادگاه به اعدام محکوم شد.

با ارسال هرگونه اطلاعات در این زمینه به ما کمک کنید تا صدای زندانیان باشیم

  اعدام یک کودک مجرم در زندان میاندوآب
  اعدام یک کودک مجرم در زندان میاندوآب

   

  اعدام دست‌کم ۱۱ زندانی در روز شنبه

  در روز شنبه ۲۹اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳، دست‌کم ۱۱ زندانی اعدام شده‌اند.

  در یک اعـدام جمعی در زندان مرکزی ارومیه ۶ زندانی از جمله یک زن اعـدام شدند.

  در زندان قم یک جوان زندانی اعـدام شد.

  در زندان نیشابور یک زن زندانی به اتهام قتل اعـدام شد

  در زندان سلمان ۳زندان به اتهام مرتبط با مواد مخدر اعـدام شده‌اند.

  کنار گذاشتن مجازات اعدام در ۱۰۴ کشور

  در حال حاضر ۱۰۴ کشور از طریق برگزاری رفراندوم مجازات اعـدام را به کنار گذاشته‌اند. ۵۰کشور روش‌های منتهی به مرگ را منسوخ و ۶کشور هم تنها در زمان جنگ مجازات اعـدام خواهند داشت.

  در حال حاضر تنها ۳۴ کشور از مجازات غیرانسانی اعـدام استفاده می‌کنند. ایران تحت حاکمیت سران بنیادگرا، از نظر تعداد، دومین رتبه و از نظر تعداد اعـدام متناسب با جمعیت رتبه اول را دارد.

  بسیاری از اعـدام‌ها بدلیل سانسور خبری منتشر نمی‌شود. این سانسور بخصوص در اعـدام زنان بسیار پررنگ می‌باشد. از ابتدای اردیبهشت‌ماه تاکنون دست‌کم ۱۱۹زندانی در زندان‌های ایران اعـدام شده‌اند.

  با وجود منع اعـدام مجرمان کمتر از ۱۸ سال در اعلامیه حقوق بشر، سران حاکم بر ایران به اعـدام کودکانی که بین ۱۴تا ۱۷سالگی مرتکب جرم شده بودند مبادرت می‌کند.
  در حالی‌که کنوانسیونهای بین‌المللی مانند حقوق کودک، سن مجازات کیفری برای هر دو جنس را ۱۸سال تعیین کرده است، نظام جمهوری اسلامی ایران سن مجازات کیفری را برای پسران ۱۵ و برای دختران ۹سال تعیین کرده است.

  کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
  تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

  خروج از نسخه موبایل