اعدام یک زندانی بلوچ فاقد شناسنامه در زندان بیرجند

اعدام یک زندانی بلوچ فاقد شناسنامه در زندان بیرجند

ناصر دهمرده

حکم اعدام یک زندانی بلوچ که فاقد شناسنامه بوده است در زندان بیرجند اجرا شد.

کانون حقوق بشر ایران به نقل از حال وش؛ سحرگاه چهارشنبه ۲۵ آبان۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی بلوچ بنام ناصر دهمرده با اتهام مواد مخدر در زندان بیرجند اجرا شد.

ناصر دهمرده اهل و ساکن زابل میباشد.

یک منبع مطلع در خصوص اعدام این زندانی گفت: «ناصر در سال ۹۹ برای کارگری عازم مشهد بود که در ایست بازرسی سهل‌آباد نهبندان بخاطر عدم داشتن مدارک هویتی بازداشت شد. در همان روز در نقطه ای دیگر، تقریبا حدود ۲۰ کیلومتری ایست بازرسی، موادمخدر بدون صاحب کشف شد و بنام ناصر پرونده سازی شد.

ناصر، بعد از دو سال و چندماه بلاتکلیفی از دادگاه انقلاب بیرجند به اعدام محکوم شده و در روز چهارشنبه ۲۵ آبان بدون اطلاع خانواده اعدام شد».

این منبع گفت: «ناصر بخاطر فقرمالی خود و خانواده در زندان قلاب کاری میکرد و علیرغم لکنت زبان، حدود یک جزء از قران را حفظ کرده بود.»

شایان ذکر است روز ۲۵ آبان یک زندانی دیگر بلوچ نیز در زندان مشهد اعدام شد که گزارش آن پیشتر منتشر شده است.

با احتساب اعدام یک زندانی بلوچ در زندان بیرجند، از ابتدای سال ۱۴۰۱ دستکم ۴۳۰ نفر اعدام شدند. این درحالیست که بسیاری اعدامها بصورت مخفیانه اجرا شده و اخبار آن در هیچ کجا منتشر نمیشود، بنابراین شمار حقیقی اعدامها از این رقم بسا بیشتر است.

با روی کار آمدن غلامحسین محسنی اژه ای و ابراهیم رئیسی سرعت اعدامها به شکل شوکه کننده ای بالا رفته است. قوه قضاییه پیشتر در بخشنامه ای خواستار تسریع اجرای احکام شده بود.

کانون حقوق بشر ایران نسبت به روند پرسرعت اجرای احکام اعدام هشدار داده و خواستار توقف این جنایت است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل