اعدام یک زندانی بلوچ با اتهام قتل دو بسیجی در زاهدان

اعدام یک زندانی بلوچ با اتهام قتل دو بسیجی در زاهدان

قاسم شه بخش

یک زندانی بلوچ – آخرین بازمانده مرد یک خانواده – با اتهام قتل دو مامور بسیجی در زاهدان اعدام شد

کانون حقوق بشر ایران؛ سحرگاه امروز پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی بلوچ بنام قاسم شه بخش با اتهام قتل دو مامور بسیجی، در زندان زاهدان اجرا شد.

قاسم شه بخش ۲۳ ساله فرزند حمل، اهل و ساکن روستای پیرسوران از توابع بخش کورین زاهدان بوده است.

خبرگزاریهای حقوق بشری بلوچستان پیرامون پرونده این زندانی اعدام کردند: «در سال ۹۷ نیروهای مسلح سپاه پاسداران در پاسگاه روستای دومگ در بخش کورین واقع در زاهدان با اسلحه و لباس سپاه پاسداران با هدف انتقامجویی به منزل یکی از اهالی روستای شورو به نام «حاجی ولی محمد» هجوم برده و علاوه بر ضرب و شتم ساکنین منزل و شکستن پای یک زن و تخریب وسایل خانه، دو کودک به نامهای یاسین شه بخش ۱۶ ساله و جبار شه بخش ۸ ساله را به گروگان گرفتند.

قاسم شه بخش پس از این اقدام نیروهای سپاه برای گرفتن انتقام، با خلع سلاح نمودن نیروهای بسیج محلی دونفر از آنان را با اسلحه خودشان به قتل رسانده و در سال ۹۷ در زاهدان بازداشت شد. وی سپس با همین اتهام به اعدام محکوم شد.»

قاسم شه بخش روز گذشته به سلول انفرادی منتقل شده و حکم اعدام او سحرگاه امروز ۷ مهر اجرا شد.

لازم به ذکر است پیشتر نیز پدر قاسم بنام حمل شه بخش در سال ۷۹ توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی کشته شده بود و وی تنها باقیمانده مرد و سرپرست خانواده خود بود.

با احتساب اعدام این زندانی بلوچ از ابتدای سال جاری ۱۴۰۱ تا کنون دستکم ۳۵۳ زندانی و از ابتدای سال ۲۰۲۲ دستکم ۴۴۹ زندانی اعدام شده اند.

گفتنی است اعدام زندانیان با اتهام قتل عوامل بسیج و سپاه پاسداران، بطور خاص در اولویت های قوه قضاییه قرار دارد. بخصوص در بلوچستان این مساله ضریب خورده و سرعت بیشتری دارد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل