اجرای حکم اعدام علی قره لر همراه با چند زندانی دیگر در زندان قم

حکم اعدام علی قره لر برغم اعتراض زندانیان و برغم بی گناهی وی همراه با چند زندانی دیگر در زندان قم اجرا شد

کانون حقوق بشر ایران،سحرگاه امروز شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱، حکم اعدام علی قره لر با اتهام مواد مخدر در زندان قم اجرا شد. این حکم درحالی اجرا شد که روز گذشته زندانیان زندان قم به اجرای این حکم اعتراض کردند. برادر علی بنام حمید قره لر در فیلمی که از درون زندان به بیرون انتشار داد اعلام کرد که او بی گناه بوده است. همچنین گفته می شود همراه با علی چند زندانی دیگر نیز جهت اجرای حکم برده شده اند اما از مشخصات و تعداد این زندانیان هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست.

علی قره لر ۲۷ ساله، فرزند سعید، مجرد و اهل همدان، ساکن محله نیروگاه قم بوده است.

علی قره لر با اتهام مواد مخدر توسط قاضی داوودی آبادی به اعدام محکوم شده و از بند یک زندان مرکزی قم جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل و سحرگاه امروز ۱۵ مرداد این حکم اجرا شد.

بنا برگزارش یک منبع مطلع «حکم اعدام علی قره لر در حالی اجرا شد که او بی گناه بوده و فقط با درخواست دوستش رانندگی خودرویی را انجام داده است، اما او را با اتهام مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم کردند.»

گفته میشود همراه با علی تعداد دیگری هم اعدام شده اند که گزارش آن متعاقبا منتشر خواهد شد.

شایان ذکر است گفته می شود بدنبال انتشار فیلم از درون زندان قم که در آن حمید قره لر برادر این زندانی به همراه دیگر زندانیان از مردم ایران استمداد طلبیدند، عوامل زندان حمید را بصورت تنبیهی به سلول انفرادی منتقل کرده اند.

همچنین از قرار اطلاع خانواده این زندانی موفق به انجام آخرین دیدار با علی نشده اند و علت آن انتشار همین فیلم در شبکه های اجتماعی ذکر شده است.

از سوی دیگر زندانیان در این فیلم اعلام میکنند که برغم ماه محرم ولی شمار زیادی در این زندان طی روزهای گذشته اعدام شده اند.

تکمیلی:

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران روز دوشنبه ۱۰ مرداد ماه نیز حکم اعدام یک مرد در این زندان به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش مجتبی رامین احراز شده، با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود.

هم اکنون دو زندانی محکوم به اعدام دیگر نیز جهت اجرای حکم در سلول انفرادی این زندان به‌سر میبرند و گفته شده حکم ایشان قرار است فردا به اجرا درآید. هویت این دو زندانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده‌اند، مهدی شاه پسند و حسین زیاری احراز شده است.

در این گزارش همچنین آمده است: «در بند ۱ زندان مرکزی قم که مختص محکومان جرایم سنگین است، ۱۳۰ زندانی محکوم به مرگ و ۲۰۰ زندانی محکوم به حبس ابد نگهداری می‌شوند. اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. »

با احتساب اعدام این دو زندانی در زندان قم، از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا کنون دستکم ۲۵۷ زندانی اعدام شده اند.

خروج از نسخه موبایل