آخرین وضعیت زندانی سیاسی محمدعلی نجفی در زندان

آخرین وضعیت زندانی سیاسی محمدعلی نجفی در زندان

آخرین وضعیت زندانی سیاسی محمدعلی نجفی در زندان

به گزارش کانون حقوق بشر ایران در روزهای منتهی به ۳۰دی‌ماه ۱۴۰۲ زندانی سیاسی محمدعلی نجفی بدلیل عدم رسیدگی‌های پزشکی در زندان تحت فشارهای جسمی و روحی قرار دارد.

زندانی سیاسی و وکیل پایه یک دادگستری، محمدعلی نجفی در اندرزگاه ۴ زندان اوین به سر می‌برد. به دستور مقامات زندان وی از تماس تلفنی و ملاقات حضوری محروم است. وی از ناراحتی‌های قند و چربی خون رنج می‌برد اما به دستور مسئولین زندان رسیدگی‌های پزشکی در خصوص بیماری وی انجام نمی‌شود.

محمدعلی نجفی بدلیل شرایط سخت زندان دچار دیسک کمر شده و بنا به تجویز پزشکان بایستی عمل شود. اما مقامات زندان به منظور شکنجه‌ وی محل او را به صورت مستمر تغییر می‌دهند. جابجایی وسایل که بایستی توسط خود وی انجام شود باعث تشدید دیسک کمر وی شده است.

بازداشت زندانی سیاسی محمدعلی نجفی پس از اعتراضات سراسری ۹۶

زندانی سیاسی محمدعلی نجفی پس از اعتراضات سراسری سال ۹۶ مردم ایران، در شهر اراک اقدام به افشاگری درباره قتل یک جوان معترض به نام وحید حیدری کرد. وی پس از این افشاگری توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

محمدعلی نجفی ابتدا در زندان مرکزی اراک زندانی بود اما در سال ۱۳۹۷ به اوین منتقل شد. پس از آن ماموران زندان بارها محل این زندانی را تغییر داده‌اند. این زندانی سیاسی بارها در پرونده‌های مختلف به زندان محکوم شده است. وی در تاریخ ٢٠ فروردین ١٤٠٢ اعلام کرد در یک پرونده تازه به ۳سال حبس و جزای نقدی محکوم شده است.

وکیل دادگستری محمد نجفی پیش از این در شهریورماه ۱۴۰۱، توسط عوامل زندان مورد تهدید قرار گرفته بود که به قتل خواهد رسید.

محمد نجفی وکیل دادگستری پیش‌تر وکالت تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی را بر عهده داشت. وی از سال ١٣٩٧ بعد از افشای مرگ یکی از معترضان در اراک به نام وحيد وحيدی دستگیر و زندانی شد.،

وحید حیدری از معترضان تظاهرات سراسری دی‌ ماه ۹۶ در اراک بود که پس از بازداشت، در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک زیر شکنجه جان خود را از دست داد. مسئولان قضایی اعلام کرده بودند، وی بر اثر خودکشی فوت کرده است. اما بر اساس افشاگری‌های محمدعلی نجفی، مشخص شد، وی در بازداشتگاه اراک به قتل رسیده است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل